76-letni Jiang bo v naslednjih petih letih vodil centralno vojaško komisijo, s čimer bo ostal vrhovni poveljnik kitajskih oboroženih sil. Jiang bo tako kljub zamenjavi kitajskega vodstva ostal "najmočnejši mož" v državi. Za novega predsednika kitajskega parlamenta so izvolili Wu Banggua, ki bo nasledil Li Penga, novi podpredsednik države, ki bo na položaju nasledil Hu Jintaa, pa bo Zeng Qinghong. Zamenjava "tretje" generacije kitajskih voditeljev z mlajšo "četrto" se je začela že s kongresom vladajoče KKP novembra lani, ko so se ostareli dosedanji voditelji umaknili iz politbiroja partije.
Kdo je Hu Jintao?
Za Hua je glasovala večina od 3 tisoč udeležencev ljudskega kongresa, proti imenovanju za predsednika so bili le štirje, trije delegati pa so se vzdržali. Hu je v 80. letih vodil podmladek komunistov, v letih 1988-1992 je bil prvi mož Tibeta, nato pa je vodil osrednjo partijsko šolo. Leta 1998 je bil izvoljen za podpredsednika države, leto kasneje pa je postal podpredsednik vplivne centralne vojske.
Za naslednika dosedanjega predsednika parlamenta Li Penga, katerega politično kariero je močno zaznamovala krvava zadušitev demokratičnega gibanja na Trgu nebeškega miru leta 1989, je bil izvoljen 61-letni Wu Bangguo, sicer drugi mož KKP. Proti njemu je glasovalo le 20 delegatov, 12 pa se jih je vzdržalo. Tesni svetovalec Jianga in dosedanji kadrovski vodja partije Zeng Qinghong, ki velja za enega najmočnejših politikov nove generacije kitajskih voditeljev, prevzema položaj podpredsednika Kitajske. Njegova izvolitev sicer ni bila tako soglasna kot v primeru Huja in Wuja, saj je proti njemu glasovalo presenetljivih 177 udeležencev kongresa, 190 pa se jih je vzdržalo glasovanja.
Na nesoglasje je naletel tudi sam Jiang Zemin pri glasovanju o njegovem novem mandatu v vrhu vojaške komisije. Proti njemu je glasovalo 98 delegatov, 122 poslancev pa se je vzdržalo. Kitajski ljudski kongres bo v nedeljo izbral še novega premiera. Priljubljenega 74-letnega Zhu Rongjija, ki je Kitajsko uspešno popeljal skozi azijsko gospodarsko krizo in velike tržne reforme, bo na položaju najverjetneje nasledil njeov dosedanji namestnik in desna roka, 60-letni Wen Jiabao, ki velja za strokovnjaka na gospodarskem in finančnem področju.
Za ponedeljek pa je napovedana zamenjava vodstva kitajskega zunanjega ministrstva. Novi vodja kitajske diplomacije naj bi postal dosedanji namestnik zunanjega ministra in nekdanji veleposlanik v ZDA Li Zhaoxing. Karizmatični strokovnjak za ZDA bo tako nasledil dosedanjega zunanjega ministra Tang Jiaxuana, ki je bil bolj usmerjen proti Japonski.