Ameriški predsednik George Bush je pred Belo hišo z vojaškimi častmi sprejel kitajskega predsednika Hu Jintaa, ki se mudi na svojem prvem obisku v ZDA. "Glede na to, da je odnos med našima narodoma vedno boljši, sva lahko iskrena glede najinih nesporazumov," je povedal Bush kolegu.
Reševanje jedrskega programa
Ameriški predsednik se je zavzel, da bi kitajski predsednik uporabil svoj velik vpliv na Severno Korejo, da bi prišli do pomembnega napredka pri reševanju spora glede njenega spornega jedrskega programa. Kot je pojasnil Hu, je Peking pripravljen sodelovati z Washingtonom, da bi s pogajanji prišli do rešitve iranske in severnokorejske jedrske krize.
Hu se je zaobljubil, da bo Kitajska skušala pomagati pri rešitvi sporov o jedrskem vprašanju z Iranom in Severno Korejo, vztraja pa na diplomatski rešitvi problema. Bush še vedno ne izključuje možnosti vojaške akcije proti Iranu, kljub temu da pravi, da se trenutno poslužuje diplomatskih poti.
O svobodi govora in o Tajvanu ...
Bush je Huja še pozval k izboljšanju položaja na področju človekovih pravic na Kitajskem, še posebej naj dovoli svobodo govora in versko svobodo. Glede vprašanja Tajvana pa je dejal, da ZDA vztrajajo pri politiki "ene Kitajske". Po njegovih besedah Washington nasprotuje vsakršnim enostranskim dejanjem tako Kitajske kot Tajvana, ki bi postavila pod vprašaj sedanji status quo. Po Bushevem mnenju bi prihodnost Tajvana morali rešiti na miren način.
Hu je po drugi strani poudaril, da ceni ameriško politiko, vendar pa opozoril, da Tajvanu ne bi smeli dovoliti popolne ločitve. "Tajvan je neločljiv del kitajskega ozemlja," je izpostavil in nadaljeval, da si bo Kitajska prizadevala za mirno ponovno združitev Tajvana s Kitajsko.
... ter drugih gospodarskih temah
Predsednika sta govorila tudi o odprtih trgovinskih vprašanjih. Hu je zagotovil, da bo Peking nadaljeval z reformami in sprejel vse ukrepe, s katerimi bi tujcem olajšal dostop na kitajsko tržišče, izboljšali pa naj bi tudi lastniške pravice. Med drugim želi Peking izboljšati trgovinsko sodelovanje z Washingtonom ter izboljšati stike na področju trgovine in vlaganj. Kitajska bo nadaljevala tudi strategijo, katere cilj je povečati povpraševanje ter zagotoviti hiter in uravnotežen gospodarski in socialni razvoj države.
Protesti pred Belo hišo
Medtem ko je Bush sprejemal kitajskega gosta, so pred Belo hišo potekali protesti proti kršenju človekovih pravic na Kitajskem.
V bližini Bele hiše se je zbralo več sto protestnikov, večinoma pripadnikov na Kitajskem prepovedanega gibanja Falun Gong. Protestniki so nosili kitajske in ameriške zastave ter transparente, na katerih je med drugim pisalo "Kitajski diktator".
Sicer pa je med današnjo novinarsko konferenco Busha in Huja zmotila protestnica, članica gibanja Falun Gong, ki je kitajskemu predsedniku segla v besedo, ko je ta nagovoril medije. "Predsednik Bush, preprečite mu, da bi preganjal Falun Gong," je vzklikala. Bila je tako glasna, da je bilo ameriškemu gostitelju pri tem vidno nerodno, protestnico pa so nato tajni agenti odpeljali na zaslišanje.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.