Tujina

Hudi boji na ulicah Bagdada

Bagdad, 08. 04. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Ameriške sile trdijo, da se v Bagdadu na treh frontah ostro spopadajo z iraškimi silami. Hudi boji potekajo predvsem v bližini predsedniških palač, medtem ko si na stotine civilistov prizadeva zapustiti oblegano mesto. Ameriška letala močno napadajo tudi mesto Kirkuk na severu Iraka, kjer pa koalicijska pehota napreduje izredno počasi.

Bolnišnice v Bagdadu so prenapolnjene, zaradi dotoka številnih novih ranjenih civilistov pa jim bo zmanjkalo medicinskih sredstev za nujno zdravljenje, so sporočile človekoljubne organizacije v Ženevi.

Drugo največje iraško mesto Basra na jugu države je pod nadzorom britanskih sil in lokalnih plemenskih voditeljev, trdijo predstavniki britanske vojske. "Britanske enote nadzorujejo mesto, čeprav bo trajalo še nekaj dni, da bomo utrdili oblast na podoben način kot v Um Kasru," je dejal tiskovni predstavnik Chris Vernon. Dejal je, da bo v pokrajini vodenje prevzel nek plemenski voditelj, ki ga Vernon zaradi varnostnih razlogov zaenkrat ne želi imenovati. Plemenski voditelj, ki ga je Vernon poimenoval z nazivom "Šejk", naj bi oblikoval svoj odbor, saj naj bi imel po trditvah Vernona dovolj veliko avtoriteto med lokalnimi plemenskimi poglavarji. "To ni nekdanja Jugoslavija, niti Afganistan. Ugotavljamo, da v tej pokrajini kljub vsemu deluje civilna infrastruktura," je dejal Vernon.

Bagdad: Uničili zgradbo, v kateri naj bi bil Sadam

Ameriške sile so zjutraj silovito bombardirale zgradbo v bagdadskem stanovanjskem naselju. Vojska je namreč dobila informacije, da so v stavbi iraški predsednik s sinovoma in nekaj najvišjih predstavnikov iraške vlade. Čeprav je več ameriških televizij poročalo, da so Sadama v napadu ubili, pa Pentagon informacije ni potrdil.

Ameriški bombnik B1 je na zgradbo odvrgel štiri 900-kilogramske, satelitsko vodene bombe, namenjene uničevanju bunkerjev, zato je po napadu na prizorišču nastalo pravo razdejanje. Umrlo naj bi najmanj deset civilistov, več je ranjenih. Sadam je bil tokrat neposredna tarča napadov že drugič, prvi dan vojne v Iraku, v zgodnjih jutranjih urah 20.marca, so ameriška letala raketirala predsedniško palačo v zahodnem delu Iraka, kjer naj bi se takrat skrival iraški voditelj.

Bombardiranje v bližini ministrstva za informiranje v Bagdadu (Foto: Reuters)
Bombardiranje v bližini ministrstva za informiranje v Bagdadu (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Bagdadske bolnišnice so preplavljene z ranjenimi vojaki in civilisti, ki so jih zadele ameriške bombe ali navzkrižni ogenj. Polkovnik David Perkins je povedal, da Iračani množično umirajo tudi zato, ker se zaletavajo v tanke z osebnimi avtomobili. V ponedeljek naj bi umrlo med 600 do 1000 iraških branilcev Bagdada.

Karta Bagdada
Karta Bagdada FOTO: POP TV

Hudi spopadi v Palači Republike

Hudi spopadi med ameriškimi topniškimi in oklepnimi enotami na eni ter iraškimi silami na drugi strani so davi potekali tudi znotraj kompleksa bagdadske palače. V spopade se je vključilo tudi ameriško letalstvo, ki je na območje Palače Republike izstrelilo dve bombi oziroma raketi.

Iraški minister za informiranje Mohammed Saeed al-Sahaf, da bodo iraške sile uničile ameriške enote, ki so zavzele nekatere predele Bagdada.

Med napadi so zadeli tudi poslopje Al Džazire

Evropska unija bo na ZDA naslovila demaršo, v kateri se bo zavzela za zaščito novinarjev v Iraku.

Američani so med davišnjimi letalskimi napadi zadeli tudi poslopje arabske televizijske postaje Al Džazira. V napadu je bil ubit snemalec televizije, novinarji pa so po prvih podatkih ostali nepoškodovani.

Ugrabili dva poljska novinarja

Predsednik poljske vlade Leszek Miller je medtem danes v Varšavi sporočil, da ameriške enote iščejo dva poljska novinarja, ki so jih v ponedeljek v Iraku ugrabili oboroženi neznanci. Poljska vlada je v stalnem stiku z ameriškimi oblastmi, je za poljski radio še dejal Miller. Po navedbah očividcev je pet ali šest deloma uniformiranih moških blizu kraja Al Hila, 100 kilometrov od Bagdada, zaustavilo vozilo s skupno štirimi poljskimi novinarji. Neznanci so ugrabili radijskega novinarja Jaceka Kaczmareka in televizijskega reporterja Marcina Firleja, ostalima dvema pa je uspelo pobegniti in sta se zatekla k ameriškim marincem.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10