Izvršni direktor organizacije Human Rights Watch s sedežem v New Yorku Ken Roth je dejal, da so se sile koalicije na splošno izogibale pobijanju civilistov, vendar pa bi bilo možno preprečiti na stotine smrtnih primerov, če ne bi pretirano uporabljali posebnih kasetnih bomb. Ugotovitev je navedena v posebnem, 147-strani dolgem poročilu organizacije, ki ga je sestavila ekipa preiskovalcev. Ta je med 29. aprilom in 1. junijem obiskala iraška mesta ob rekah Evfrat in Tigris ter opravila več kot 200 pogovorov s pripadniki koalicijskih enot, iraškimi zdravniki ter preživelimi žrtvami vojne.
Preiskovalci Human Rights Watch so odkrivali tudi kršitve na iraški strani. Redne in paravojaške enote nekdanjega režima Sadama Huseina so med vojno uporabljale žive človeške ščite, zlorabljale simbole mednarodnih organizacij kot sta Rdeči križ in Rdeči polmesec, ter skrivali vojaške materiale v bolnicah, šolah in mošejah. Human Rights Watch nima natančnega podatka o številu med vojno ubitih civilistov. Iraško ministrstvo za zdravje je poleti sporočilo, da naj bi jih bilo okoli 1764. Tiskovna agencija AP je opravila lastno preiskavo med 20. marcem in 20. aprilom in ugotovila, da je bilo smrtnih žrtev med civilisti najmanj 3240.
Human Rights Watch meni, da bi bilo število žrtev med civilisti mogoče zmanjšati z večjo uporabo natančnejših orožij. Kasetne bombe so nenatančne, saj razpadejo na stotine manjših bomb, ki eksplodirajo na širokem območju. Uporabljajo se za napade na strnjene vojaške skupine sovražnikovih enot, kolone vozil in blokiranje premikov sovražnikovih enot. V enem od takšnih napadov na mesto Hillah je bilo 31. marca pobitih 33 civilistov, ranjenih pa 109.
Organizacija prav tako kritizira napade sil koalicije na visoke predstavnike nekdanjega režima, ki so bili opravljeni na podlagi nezanesljivih podatkov prestreženih satelitskih telefonskih pogovorov in povzročali žrtve med civilisti. Napad na Sadama Huseina 7. aprila je bil eden neuspelih, v njem pa je umrlo 18 civilistov.
Tiskovni predstavnik ameriškega centralnega poveljstva na Floridi (CENTCOM) major Peter Mitchell je zatrdil, da so si koalicijske enote nadvse prizadevale za zmanjšanje žrtev med civilisti in so pokazale izredno zadržanost glede uporabe ustreznega streliva.
Poročilo Human Rights Watch še navaja, da so britanske enote po zavzetju Basre naredile hudo napako, ko niso zavarovale kupov orožja in streliva, ki so ga za sabo pustile enote iraške vojske. To strelivo in orožje je krivo za številne poškodbe pri civilistih, poleg tega pa je večina sedaj končala v rokah iraških vstajnikov in se uporablja za napade na sile koalicije in Iračane.