Strmoglavljeni iraški predsednik Sadam Husein je v dobrem zdravstvenem stanju in se nahaja zahodno od Bagdada, od koder vodi protiameriške operacije, je potrdil eden od privržencev nekdanjega predsednika in vodja enega od plemen Abu Mohamed. Sadam Husein naj bi po njegovih navedbah ves čas nenapovedano obiskoval prebivalstvo na zahodu Iraka. "Husein namreč na zahodu države ne bi tvegal ničesar, saj ga bo prebivalstvo branilo in ga ne bo nikoli izdalo," še dodaja Mohamed.
En ameriški vojak je umrl, dva pa sta bila ranjena v eksploziji ob cesti podtaknjene bombe v Mosulu na severu Iraka. Vojaško vozilo humvee, del konvoja, je bilo v eksploziji popolnoma uničeno. V soboto zvečer blizu mesta Samara pa je zaradi eksplozije iztirilo nekaj vagonov tovornega vlaka na poti iz Bagdada v Mosul, že v soboto pa so neznanci pred njegovo hišo ubili nekega iraškega policista, ki se je odpravljal na delo.
Doslej so Američani v Iraku od 1. maja v uporniškem nasilju izgubili življenja 192 vojakov. Od dneva, ko je predsedniku Bush razglasil konec večjih operacij, pa so v Iraku izgubili vsega skupaj 307 vojkov.
Razkrit vir ameriško-britanskih trditev o iraški grožnji
Britanski tednik Sunday Telegraph je razkril domnevni iraški vir poročila britanske vlade, da je bil Irak pred vojno sposoben uporabiti orožje za množično uničevanje v 45 minutah. Vir naj bi bil nekdanji polkovnik iraške vojske Mohamed al-Dabag, ki je časniku potrdil, da je odgovoren za informacije o iraškem orožju. Pri tem je poudaril, da naj bi bilo mogoče iraško orožje uporabiti celo v pol ure.
Al-Dabag, ki je več let vohunil za iraško opozicijo v Londonu in sedaj dela kot svetovalec sveta iraške prehodne vlade, sicer ni pojasnil, če so glave teh raket vsebovale kemične in biološke snovi.
Pisanje omenjenega tednika so medtem že zanikali v uradu britanskega premiera. Blair je sicer v sredo poudaril, da še naprej verjame v pravilnost britanskih obveščevalnih podatkov, ki naj bi potrdili obstoj iraškega orožja za množično uničevanje pred vojno v Iraku, obenem pa je pozval k nadaljevanju inšpekcij v Iraku.
Rumsfeld zadovoljen z napredkom
Ameriški obrambni minister Donald Rusmfeld je med sobotnim nagovorom iraškega prebivalstva potrdil, da bodo koalicijske sile v Iraku ostale do konca svoje misije in se ne bodo pustile ustrahovati. V govoru, ki ga je prenašala televizijska postaja Al-Irakija, ki je pod nadzorom koalicije, je Rumsfeld še dejal, da jim bodo pomagali pri zagotovitvi prihodnosti države. Velja omeniti, da število iraških varnostnih enot, ki so jih vzpostavili in usposobili po okupaciji Iraka, že presega število ameriških vojakov v Iraku. Rumsfeld je Iračanom še obljubil pomoč, tako da nasilje nekdanje vladajoče stranke Baas ne bo več nikoli del njihovega življenja, pač pa le žalostno poglavje v zgodovinskih knjigah.
Obenem je pozval predsednika sveta prehodne iraške vlade Abdela Aziza Hakima, naj "čimprej rešijo težave pri prenosu oblasti na Iračane". Rumsfeldovo srečanje s Hakimom je bilo zadnji del njegovega nenapovedanega obiska. Po navedbah neimenovanega visokega ameriškega predstavnika, ki je spremljal Rumsfelda, je ameriški obrambni minister vztrajal, da je treba opraviti še veliko zadev, vendar je za prenos oblasti na Iračane, predviden za konec junija naslednje leto, na razpolago malo časa.
Hakim pa je Rumsfeldu zagotovil, da celotno iraško prebivalstvo podpira dogovor, sprejet 15. novembra, ki predvideva prenos oblasti, je pa omenil težave, zaradi katerih se upočasnjuje ta proces. Hakim sicer ni natančneje pojasnil, za kakšne težave gre, dejal pa je, da gre predvsem za zahteve visokega šiitskega verskega predstavnika ajatole Alija Sistanija v zvezi z vlogo islama v prihodnosti Iraka in nujnost neposrednih volitev za novo skupščino.
Japonski obrambni minister Šigeru Išiba pa je v podporo namestitvi japonskih sil v Iraku, ki ji javnost sicer močno nasprotuje, dejal, da je japonska misija humanitarna, pri čemer pa je le vojska zadostno opremljena za njeno izvedbo. Poleg tega pa so japonski mediji poročali, da se je japonska vlada odločila povečati število kosov orožja, ki naj bi ga japonske pehotne sile potrebovale pri obnovitvenih delih na jugu Iraka.