Tujina

Huseina odstranili s sodišča

Bagdad, 25. 09. 2006 11.03 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Zagovorniki nekdanjega iraškega voditelja se niso prikazali na sodiču, obtoženega pa so odstranili iz dvorane.

Sadam Husein ne želi biti več v ograjenem prostoru
Sadam Husein ne želi biti več v ograjenem prostoru FOTO: Reuters

Strmoglavljenega iraškega voditelja Sadama Huseina so odstranili s sodne dvorane, v kateri se nadaljuje sojenje zoper nekdanjega predsednika. Tako je odločil novoimenovani glavni sodnik Mohamed al Urajbij al Kalifa, potem ko je Husein od njega zahteval, da sojenje spremlja izven ograjenega prostora.

Sojenje nekdanjemu voditelju iraške države namreč poteka v močno zastraženi sodni dvorani, Husein pa mora ves čas obravnave sedeti v posebej ograjenem prostoru.

“Ne želim biti več v tej kletki. Spustite me ven,” je po dveh urah sodne obravnave nestrpno dejal Husein."Izkazati morate spoštovanje do sodišča in procesa. Tiste, ki tega ne spoštujejo, pa moram po zakonu odstraniti iz sodne dvorane," je dejal sodnik.

To je že drugič v zadnjih dveh tednih, da je sodnik zaradi Huseinovega nedostojnega obnašanja in žaljenja sodišča prekinil sojenje.

Obramba sojenje bojkotira

Zaslišanje prič se nadaljuje, čeprav obramba proces bojkotira. Z bojkotom, ki so ga napovedali v nedeljo, protestirajo proti kršitvam zakona s strani sodišča. Dvom v poštenost sojenja so izrazile tudi humanitarne organizacije. Bojijo se, da Husein in njegovi večinoma sunitski sodelavci v državi, ki jo vodijo predvsem Kurdi in šiiti in ki je na robu državljanske vojne, nimajo veliko možnosti za pravičen proces.

Husein sicer še vedno čaka na sodbo v sojenju za poboj 148 šiitov v vasi Dudžail leta 1982, ki naj bi bila znana 16. oktobra. Tudi v tem procesu, ki je trajal devet mesecev, mu grozi smrtna kazen.

Sadamu Huseinu skupaj s šestimi soobtoženci sodijo zaradi genocida in vojnih zločinov med t.i. operacijo Anfal, v okviru katere je v letih 1987 in 1988 potekalo množično prisilno preseljevanje Kurdov na severu Iraka. Obtožencem grozi smrtna kazen.

Priče so na današnjem zaslišanju pripovedovale grozljive podrobnosti o dogodkih med omenjeno operacijo. Razlagali so, kako je poveljnik v zaporu, kamor so strpali Kurde, ki so preživeli napade s plinom na svoje vasi, posiljeval dekleta. Ujetnike naj bi pretepali, otroci naj bi umirali zaradi pomanjkanja mleka.

Sploh prvič pa se je zgodilo, da je priča spregovorila o posilstvih, ki so v muslimanskem svetu še vedno zelo občutljiva tema. Imenovala je tudi storilca, enega od obtoženih, ki so ga ujetniki poznali le pod imenom Hadžadž.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.