
Husein je pred sodiščem zavrnil podpis dokumenta z njegovimi sedmimi glavnimi obtožbami, ki mu jih je sodišče predložilo. "Prosim vas, poslušajte me. Sem predsednik Iraka. Nobenega zločina nisem zakrivil. Ljudstvo me je izvolilo za predsednika Iraka," se je branil Husein. Dejal je tudi, da tega sodišča ne priznava, proces je označil za teater, ameriškega predsednika Georgea Busha pa je označil za pravega zločinca.
Nekdanji diktator je že v sredo prejel podrobno pismo posebnega iraškega sodišča, v katerem je zapisana obtožnica proti njemu, danes pa so mu jo na sodišču v Bagdadu tudi prebrali in ga uradno obtožili. Sodnik je obtožnico prebral tudi enajstimi visokimi predstavniki nekdanjega režima. Samo sojenje, ki bo potekalo javno, se bo predvidoma začelo šele čez nekaj mesecev, saj morajo tožilci pregledati 30 ton dokazov, med katerimi je več tisoč posnetkov in fotografij. Na televizijskih posnetkih ni mogoče videti sodnikov. Njihovih obrazov ne bodo pokazali, ker jim Sadamovi privrženci grozijo s smrtjo.
Vodja iraškega posebnega sodišča Salem Čalabi je dejal, da je Sadam Husein in ostalih 11 predstavnikov dobrega zdravja. "Sadam izgleda dobro, vsak dan ga pregleduje zdravnik in je povsem zdrav. Je sicer malo shujšan in ima malo daljše lase, toda na splošno je v redu," je še dejal Čalabi.

Huseina naj bi obtožili za zločine proti človečnosti, genocid in uporabo kemičnega orožja, sodili pa naj bi mu tudi zaradi usmrtitve in pregona 100 tisoč Kurdov leta 1988, zaradi brutalne zadušitve šiitskih uporov leta 1991 ter zaradi vojnih zločinov med iransko-iraško vojno (1980-1988) in vdorom v Kuvajt leta 1990. "Proti Kuvajtu smo se borili za čast Iračanov, branili smo zgodovinsko pravico do iraškega Kuvajta in se borili proti tem psom," se je pri branju obtožnice razburil Husein. V primeru obsodbe Huseinu grozi smrtna kazen, saj so se nove iraške oblasti odločile, da jo bodo kljub nasprotovanju mednarodne skupnosti znova uvedle.
Evropsko sodišče za človekove pravice je že včeraj zavrnilo zahtevo Huseina po začasnih ukrepih, s katerimi bi britanskim oblastem prepovedalo njegovo izročitev prehodnim iraškim oblastem, dokler te ne zagotovijo, da mu ne grozi smrtna kazen.
Nekateri sojenje odobravajo, drugi ne

Nekateri Iračani so prepričani, da si nekdanji predsednik zasluži najstrožjo kazen, drugi pa, da sodišče ni pristojno za sojenje oziroma da bi moral na Huseinovem stolu sedeti ameriški predsednik Bush.
Nekateri so ob pogledu na vklenjenega voditelja, ki je odgovarjal na obtožbe za številne zločine, zahtevali maščevanje: "Iračani so večinoma upali, da bodo videli te slike, da bodo dobili zadoščenje, maščevanje za tiste, ki jih je Sadam Husein usmrtil. Sodišče mora doseči maščevanje za množična grobišča in mučenja, morali bi ga usmrtiti."
Drugi so prepričani, da s takim sojenjem ponižujejo nekdanjega iraškega predsednika: "Zelo sem žalosten, da vidim nekoga, ki je bil nekoč simbol Iračanov in vseh Arabcev, v tej situaciji in da ga isti ljudje, ki so ga postavili za voditelja Iraka, obravnavajo kot kriminalca. Vsi Američani so kriminalci in njega dajejo v tak položaj. George Bush in Američani bi morali biti v tej situaciji, ne on."
Huseinovi odvetniki protestirajo
Odvetniki, ki trdijo, da predstavljajo strmoglavljenega iraškega voditelja Sadama Huseina, so po ogledu televizijskih posnetkov z današnjega zaslišanja Huseina protestirali, saj poudarjajo, da bi morali stati ob strani svoji stranki.
"To je tiranija in popolna krutost," je poudaril Ziad al-Hasavneh, eden od 20 odvetnikov, ki naj bi jih za obrambo Huseina najela njegova družina. "Kako lahko ta proces označijo za pošten, če je bila predsedniku Sadamu Huseinu odvzeta temeljna pravica do odvetnika? se je še vprašal omenjeni odvetnik.
Drugi predstavnik Huseinove obrambe, ki ima pisarno v jordanski prestolnici Aman, Britanec Tim Hughes je medtem na vprašanje, kako lahko zagovarja človeka, znanega po svoji krutosti do lastnega naroda, odvrnil, da ekipa spoštuje to, da ima vsak človek pravico do obrambe, saj je to temeljna človekova pravica. Vodja Huseinove obrambe, Jordanec Mohamed Rašdan pa je proces proti Huseinu označil za "nezakonito sojenje, ki je še ena od ameriških kršitev, med katerimi je tudi neupravičena agresija na Irak".