Prva srečanja kubanskih oporečnikov z visokimi tujimi gosti so povsem zasenčila uradni dnevni red havanskega vrha. Udeležence dosti bolj zanima, kako bo Fidel Castro - prvič v 40 letih, odkar je na oblasti - odigral vlogo velikodušnega gostitelja, ki je presodil, da bo takšna poteza nekoliko popravila njegov ugled v svetu, čeprav še vedno zapira politične nasprotnike in ne dovoli množičnih zborovanj opozicije. Prvič v zgodovini Kube so se tuji državniki sestali tudi s predstavniki opozicije. Predstavniki opozicije so tudi opozorili, da je vrhunsko srečanje na Kubi tudi priložnost, da zagovorniki človekovih pravic opozorijo na kršitve teh pravic v državi.
Prvič v zgodovini nekdanje španske kolonije je otok lahko obiskal tudi španski kralj, še ena Castrova simbolična poteza, ki pa enajstim milijonom Kubancev ne bo prinesla ne blagostanja ne demokracije.
Udeleženci srečanja so obsodili ameriški embargo proti Kubi, obenem pa ugotovili, da šibka in razdrobljena opozicija ne bo dosegla preobrazbe kubanskega režima, dokler bo danes 73-letni ''comandante'' še na oblasti.