
Odslej bodo države članice na osnovi prstnih odtisov, ki bodo azilantom odvzeti takoj, ko bodo vstopili na območje unije, ugotavljale, katera država je odgovorna za obravnavo prošnje za azil. To bo država, kjer je azilant vstopil na ozemlje unije. Azilanti tako ne bodo mogli več oddajati prošenj za azil v več državah hkrati. Sistem Eurodac bo veljal v vseh državah unije, razen na Danskem ter na Norveškem in Islandiji.
Doslej so namreč nekateri prosilci za azil svoje prošnje za zatočišče oddajali v tistih državah, kjer se jim je zdelo, da so pogoji najboljši. Odslej to ne bo več mogoče. Njihovo prošnjo bo obravnavala samo država, v katero so najprej vstopili. Omenjeni postopek naj bi vplival tudi na statistične podatke. Tako naj bi se zmanjšalo število prosilcev za azil, ki se po različnih ocenah giblje od 350.000 do 400.000 letno. Evropska komisija ocenjuje, da od 10 do 20 odstotkov azilantov zaprosi za azil več kot enkrat. Lansko leto naj bi tako po ocenah Bruslja kar 80.000 ljudi svojo prošnjo za pribežališče oddalo dvakrat.
V skladu s sistemom Eurodac bo vsaka članica petnajsterice odvzela prstne odtise vseh prstov vsakega azilanta, starejšega od 14 let. Postopek za odvzem bo določen v skladu z zaščitnimi standardi, ki jih vsebujeta Evropska konvencija o človekovih pravicah ter Konvencija ZN o pravicah otroka. Podatke o prstnih odtisih bodo države pošiljale v skupno bazo v Luxembourg. Če bodo pristojni ugotovili, da je prosilec za azil prošnjo za azil oddal že v kakšni drugi državi, ga bodo poslali nazaj v državo, ki je zanj pristojna - torej v tisto, v katero je ob svojem prihodu v EU vstopil najprej.
Vsaka država pa bo še zagotovila, da bo nacionalna oblast zagotovila neodvisni nadzor nad zakonitostjo obdelovanja podatkov. Poleg tega bo vzpostavljen tudi neodvisni skupni nadzorni organ, ki bo še dodatno skrbel nad postopki.