ZDA in Nemčija nameravata skupaj premagovati globalne krize in iskati rešitve za iransko krizo in vedno hujši konflikt na Bližnjem vzhodu. "Imamo skupne vrednote in interese," je po srečanju z nemško kanclerko Angelo Merkel v Stralsundu na severozahodu Nemčije poudaril ameriški predsednik George Bush. Merklova se je Bushu zahvalila za pomoč ZDA pri ponovni združitvi Nemčije. Bush pa je za Merklovo je dejal, da je njegova dobra prijateljica in kanclerka s smelimi idejami.
Merklova in Bush sta tudi izrazila zaskrbljenost nad stopnjevanjem konflikta na Bližnjem vzhodu. Po dobro uro trajajočih pogovorih sta ameriški predsednik in nemška kanclerka izrazila nasprotovanje iranskemu jedrskemu programu in Teheran pozvala k sodelovanju. Če Iran ne bo spoštoval odločitve mednarodne skupnosti, bo treba po besedah Merklove ubrati drugo pot.
Glede razmer na Bližnjem vzhodu sta Merklova in Bush zagovarjala izraelsko vojaško ofenzivo v Libanonu, obenem pa sta posvarila pred oslabitvijo demokratične vlade v Bejrutu. Bush je še pozval Sirijo, naj prevzame odgovornost za stopnjevanje konflikta. Merklova pa je pozvala k umiritvi razmer na Bližnjem vzhodu in poudarila, da je najnovejše napetosti v odnosih med Libanonom in Izraelom začelo gibanje Hezbolah z zajetjem izraelskih vojakov.

Nemška kanclerka Angela Merkel je dva dni pred vrhom skupine sedmih najrazvitejših držav sveta in Rusije (G-8) v ruskem Sankt Peterburgu, ruskega predsednika Vladimirja Putina, pozvala k ratifikaciji mednarodne energetske listine, ki je ena najbolj spornih točk v evropsko-ruski razpravi o energiji. EU želi, da bi Rusija listino, ki jo je sicer že podpisala leta 1994, tudi ratificirala, Rusija pa vztraja, da je treba listini dodati še en protokol, da bo Moskvi v celoti ustrezala. Merklova je sicer danes pripomnila, da je bila Rusija vedno zanesljiva dobaviteljica energije.

Merklova in Bush sta bila kritična do Rusije tudi glede svobode izražanja in sta Moskvi kot že številne države pred tem očitala cenzuro medijev. Kot sta prepričana sogovornika, možnost izražanja različnih mnenj prispeva k stabilnosti posamezne države.
'Gospod predsednik, niste dobrodošli'
Ob Bushevem obisku bodo v Stralsundu potekale demonstracije pod geslom ‘Gospod predsednik, niste dobrodošli’. Po protestih, ki se jih je udeležilo kakih 350 ljudi, je policija prijela 13 aktivistov okoljevarstvene organizacije Greenpeace, poroča dpa. Ob obisku ameriškega predsednika sicer veljajo močno poostreni varnostni ukrepi. Za varnost skrbi več kot 12.500 policistov, občasno pa naj bi bilo zaprtih skupno 580 kilometrov cest in 220 kvadratnih kilometrov površine morja.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.