Danes se je sešel varnostni kabinet v indijski vladi, ki se je seznanila s podrobnostmi napada. Vodstvo je poudarilo, da ima nesporne dokaze, da je Pakistan aktivno sodeloval v bombnem napadu, v katerem je umrlo najmanj 37 indijskih vojakov. Predlagalo je vrsto ukrepov proti Pakistanu, za začetek bodo sprožili številne diplomatske in gospodarske sankcije. Finančni minister Arun Jaitley je v sporočilu za javnost dal jasno vedeti, da imajo mednarodno osamitev Pakistana kot glavno vodilo pri izbiri ukrepov.
CNN je poročal, da bo Indija Pakistan odstranila s seznama "držav z večjimi trgovinskimi ugodnostmi". Gre sicer za simbolično dejanje, kajti ta seznam je bil zgolj črka na papirju v seriji ukrepov, ki so jih sprejeli v preteklosti, z namenom izboljšanja odnosov med državama. Indija prav tako očita Pakistanu, da že leta ščiti islamske skrajneže v mejnih območjih in ne naredi ničesar, da bi preprečila njihovo delovanje v Kašmirju.
Kašmir je sporno območje že od samega nastanka obeh držav, ko se je Pakistan odcepil od Indije leta 1947. Od takrat do danes so bili v Kašmirju številni incidenti in tudi vojne, kajti tako Indija, Pakistan kakor tudi Kitajska želijo to strateško pomembno območje. V večini konfliktov je zmagovala Indija, a Pakistan je s pomočjo zaveznice Kitajske obdržal velik del območja. Tokratni teroristični napad je bil med največjimi in najbolj krvavimi v zadnjih letih.
Indija obtožuje Kitajsko in Pakistan pri skupnem sodelovanju za destabilizacijo celotnega območja Kašmirja, ki je večinsko muslimansko. Zadnja leta je v porastu število terorističnih napadov in pasivnega upora prebivalstva, kar Indija očita, da je posledica aktivnega sodelovanja Pakistana. Indija je prav tako že večkrat poskušala s pomočjo Združenih narodov obsoditi teroristično skupino Jaish-a-Mohammad (povzročiteljica številnih napadov v Kašmirju), a je Kitajska vedno vložila veto. Skupina, ki jo vodi klerik Masud Azhar, je v Indiji izvedla že več napadov, med drugim na parlament v New Delhiju leta 2001, zaradi katerega sta bili Indija in Pakistan na robu vojne, so zapisali pri STA. Kitajska si prav tako lasti del Kašmirja, ki si ga je priborila od Indije v vojni leta 1962.
Pakistan vse očitke zanika in sporoča, da gre za novo zaroto Indije, s pomočjo katere želijo blatiti ugled njihove države. Številni analitiki domnevajo, da bo Indija poleg diplomatskih in gospodarskih ukrepov tudi povečala vojaško prisotnost na Kašmirju in, podobno kot leta 2016, začela omejene letalske napade na znana območja, kjer se zadržujejo člani terorističnih skupin. Napovedi glede velikosti vojaškega posredovanja Indije so za zdaj skope, saj je na Kašmirju trenutno ogromno snega. Ravno zaradi nedostopnosti terena so se konflikti v preteklosti večinoma dogajali med poletjem oziroma kadar na območju ni bilo snega.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.