
Inšpektorji po besedah tiskovne predstavnice IAEA ne bodo obnovili iskanja dokazov o obstoju iraškega jedrskega programa, kot so to pred vojno v Iraku počeli na podlagi mandata Varnostnega sveta ZN, temveč bodo misijo opravili na podlagi sporazuma o neširjenju jedrskega orožja.
Predstavnik IAEA Mark Gwozdecky je pred dnevi povedal, da naj bi misija trajala največ dva tedna. Kompleks Al Tuvajta, 50 kilometrov jugovzhodno od Bagdada, je bil po napadu sil koalicije na Irak tarča plenjenja. V Al Tuvajti naj bi inšpektorji preverili, ali je jedrski material, ki je od leta 1991 shranjen v kompleksu pod pečatom IAEA, varen ali ga kaj manjka. Po navedbah IAEA je bilo pred vojno v Iraku v kompleksu shranjenih več deset ton urana in najmanj dve toni obogatenega urana.
Blair o iskanju orožja

Britanski premier, ki v spodnjem domu parlamenta odgovarjal na kritike o resničnosti trditev, da ima Irak orožje za množično uničevanje, je dejal, da bodo v skupini, ki bo v Iraku iskala orožje za množično uničevanje, tudi nekdanji inšpektorji ZN za razorožitev. Skupina bo štela od 300 do 400 Britancev, Američanov in Avstralcev.
V skupini bodo tudi nekdanji inšpektorji ZN, je zagotovil Blair. Po njegovih besedah gre za pomembno krepitev prizadevanj koalicije v iskanju orožja za množično uničevanje. Blair je sicer med burno razpravo v parlamentu zavrnil očitke, da je vlada napihnila informacije tajnih služb o obstoju iraškega orožja za množično uničevanje.
Španska vlada je medtem znova poudarila, da Irak ima orožje za množično uničevanje. "Španska vlada vztraja pri svojem stališču. V Iraku obstaja orožje za množično uničevanje, kar so ugotovili tudi inšpektorji ZN," je izjavila zunanja ministrica Ana Palacio na novinarski konferenci v Madridu. Kot je pojasnila, obstoj tega orožja potrjuje resolucija VS ZN iz leta 1998.
Dodala je, da njena vlada z zanimanjem spremlja dogodke v "prijateljski državi, članici Evropske unije", pri čemer je mislila na današnjo razpravo v britanskem parlamentu.
V Iraku tudi prvi ameriški strokovnjaki
V Irak so danes dopotovali prvi člani ekipe ameriških strokovnjakov, ki bodo pomagali pri iskanju orožja za množično uničevanje v državi. Kot je povedal poveljnik ameriških kopenskih sil David McKiernan, bodo strokovnjaki sicer delo v celoti začeli opravljati šele konec junija. Ekipa naj bi v celoti štela 1300 članov, na analitični in tehnični ravni pa naj bi pomagala koalicijskim silam, ki v Iraku iščejo prepovedano orožje.
Koalicijske sile v Iraku so danes napovedale, da nameravajo namestiti dodatne sile v sektorju na zahodu in severu države, kjer je bilo v preteklih tednih več napadov, uperjenih proti ameriškim vojakom. "Vojake tretje pehotne divizije bomo prerazporedili na nevarnih mestih," je na novinarski konferenci v Bagdadu še povedal McKiernan.
V vaseh v okolici Bagdada, kjer živi večinoma sunitsko prebivalstvo, ter v šiitski pokrajini Dijala na severovzhodu Iraka, je v preteklih tednih prišli do nasilja in poskusov protiameriških napadov.