Tujina

Iračani demonstrirajo

Los Angeles/Bagdad, 16. 12. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

V Iraku so izbruhnili protesti v podporo Sadamu Huseinu, napadi na ameriške vojake in iraške policiste pa se nadaljujejo.

Okoli tisoč študentov je v Mosulu protestiralo podporo nekdanjemu predsedniku Sadamu Huseinu in proti ameriški okupaciji Iraka. Okoli 250 študentov pa je podporo v Sadamu demonstriralo v Huseinovem rojstnem kraju, Tikritiu. V Bagdadu pa je več kot 200 šiitov demonstriralo proti Huseinu in zahtevalo čimprejšnji razpis volitev.

Demonstracije v podporo Sadamu Huseinu (Foto: Reuters)
Demonstracije v podporo Sadamu Huseinu (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Spopadi se nadaljujejo

Demonstracije proti Huseinu
Demonstracije proti Huseinu FOTO: Reuters

Medtem se o številu žrtev ponedeljkovega spopada med iraškimi in ameriškimi silami v kraju Samara, 125 kilometrov severozahodno od Bagdada, pojavljajo različni podatki. Kot je povedal direktor bolnišnice v mestu Abed Tufik, je bil med spopadi ubit le en Iračan, pri čemer je dodal, da v bolnišnici niso sprejeli nobene druge žrtve. Tiskovni predstavnik ameriške vojske pa je predtem sporočil, da so Američani ubili enajst iraških napadalcev, ki so jih skušali napasti iz zasede. V Trikitu pa so bili v eksploziji bombe ob cesti ranjeni trije ameriški vojaki.

Ameriška vojska je zanikala, da bi nekdanjega iraškega voditelja Sadama Huseina, ki so ga ameriške sile v soboto našle v bližini Tikrita, prepeljali v Katar. Da so Huseina prepeljali v Katar, so v ponedeljek poročali mediji, medtem ko ameriška vojska ni sporočila, kjer zadržujejo nekdanjega iraškega voditelja.

Ameriški dnevnik New York Times piše, da je strmoglavljeni iraški voditelj med prvimi zaslišanji dejal, da je ukazal odpor v Iraku. Ponovno je tudi zatrdil, da njegova vlada ni imela nedovoljenega orožja. Sicer so se s Sadamom Huseinom v nedeljo srečali nekateri člani sveta prehodne iraške vlade. Američani so štiri člane sveta prehodne iraške vlade v nedeljo odpeljali na skriti kraj na širšem območju Bagdada, kjer je zaprt Husein. Ko so se sestali z nekdanjim voditeljem Iraka, se z njim niso rokovali. Srečanja sta se udeležila tudi ameriški civilni upravitelj v Iraku Paul Bremer in poveljnik ameriških sil v Iraku, general Ricardo Sanchez.

Vodja škofovskega sveta za pravičnost in mir, italijanski kardinal Renato Martino pa je ocenil, da so s Sadamom Huseinom, ki so ga Američani zajeli v soboto, ob zdravniškem pregledu ravnali "kot s kravo". Martino je tudi dejal, da so ga potrli posnetki ob prijetju nekdanjega iraškega voditelja.

Da Irak ni bil velika nevarnost in da se je znebil orožja za množično uničevanje, pa je za BBC dejal nekdanji vodja inšpektorjev ZN v Iraku Rolf Ekeus. "Splošno mnenje zdaj je, in to je bilo že dlje časa mnenje inšpektorjev, da se je Irak znebil sistemov za množično uničevanje, imel pa je željo, da bi takšno orožje lahko po potrebi hitro izdelal s pomočjo tehnologij, ki jih je imel," je dejal Ekeus, ki je inšpektorje vodil med leti 1991 in 1997.

Aretacija ne pomeni varnosti

Howard Dean
Howard Dean FOTO: Reuters

Vodilni demokratski predsedniški kandidat Howard Dean meni, da Amerika zaradi aretacije Sadama Huseina ni nič bolj varna kot prej.

Ameriški predsednik George Bush je le nekaj ur pred govorom Howarda Deana v Washingtonu povedal ravno nasprotno, Deana sta ostro napadla tudi dva demokratska protikandidata Joe Lieberman in John Kerry, ki sta ga obtožila, da ne ve nič o zunanji politiki. Howard Dean je postal znan zaradi svojega odločnega nasprotovanja vojni proti Iraku, za katero meni, da je bila nepotrebna in je odvrnila pozornost od glavnega problema, kar je vojna proti terorizmu v Afganistanu in drugje po svetu.

Ameriška marinca med gradnjo zirnega taborišča za tihoapce nafte v Iraku (Foto: Reuters)
Ameriška marinca med gradnjo zirnega taborišča za tihoapce nafte v Iraku (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Dean: Vojna proti Iraku je bila nepotrebna

V svojem prvem pomembnejšem zunanjepolitičnem govoru pred Pacifiškim svetom v Kaliforniji je Dean izrazil prepričanje, da je največja nevarnost za Ameriko orožje za množično uničevanje v rokah teroristov. Ameriška administracija naj ne bi uspela dokazati, da je bil Sadam Husein povezan s teroristi, niti, da je imel orožje za množično uničevanje, zato Dean vztraja pri trditvi, da je bila vojna proti Iraku nepotrebna.

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij