Tujina

Iračani gredo do konca

London/Tel Aviv/Washington/Bagdad, 11. 08. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Iraški predsednik Sadam Husein je prepričan, da je iraško ljudstvo pripravljeno do konca braniti svojo državo. Ameriški predsednik Bush vztraja, da je Irak sovražna država, izraelske oblasti pa so napovedale, da bodo na morebitni iraški napad odgovorile.

Sadam Husein
Sadam Husein FOTO: Reuters

Iraški predsednik Sadam Husein je zatrdil, da se iraško prebivalstvo ne bo predalo niti v primeru, da bo v morebitnem ameriškem vojaškem napadu na Irak sodelovala tudi Velika Britanija. "Če bodo prišli, smo pripravljeni. Borili se bomo na cestah, na strehah. Nikoli se ne bomo predali," je v pogovoru za britanski časnik The Mail on Sunday zatrdil iraški voditelj. Husein je to dejal v pogovoru z britanskim laburističnim poslancem Georgeom Gallowayem, ki naj bi ga na tajni misiji sprejel v četrtek.

Husein bo inšpektorjem dovolil vstop v Irak

Skladišče
Skladišče FOTO: POP TV

Iraški predsednik Husein je v pogovoru z britanskim laburističnim poslancem Gallowayem zatrdil, da je pripravljen v svojo državo "brez ovir" dovoliti vstop inšpektorjem ZN za razorožitev, še piše The Mail on Sunday. Galloway, eden najglasnejših britanskih nasprotnikov napada na Irak, se je z iraškim voditeljem pogovarjal v četrtek v njegovem skrivališču v Iraku. Kot je dejal Galloway, je Husein izrazil pripravljenost sprejeti in uresničevati vse resolucije Varnostnega sveta ZN ter inšpektorjem ZN odobriti dostop do krajev, kamor niso smeli priti od zalivske vojne leta 1991.

Britanski časnik The Observer pa ocenjuje, da Sadam ostaja smrtno nevaren in dodaja, da zdaj nujno potrebujemo alternativni načrt, kako onemogočiti njegovo zmožnost proizvodnje orožja za množično uničenje in morebitne podpore terorizmu. Britanski konservativni časnik The Sunday Telegraph ugotavlja, da bi režim iraškega diktatorja lahko strmoglavili samo z napadom.

Iraški tisk pozdravlja naraščajoče nasprotovanje morebitnemu vojaškemu napadu po svetu, predvsem v Evropi. To naj bi po njihovem dokazovalo, da so ljudje spoznali, da cilji ZDA v Iraku in drugod po svetu niso združljivi z njihovimi cilji. Irak zanika pisanje ameriških časnikov, da je enega od laboratorijev, ki so ga inšpektorji za nadzor orožja zaprli leta 1996, v zadnjem času uporabljal za proizvodnjo jedrskega orožja.

Nemčija ne bo sodelovala pri napadih na Irak
Nemčija ne bo sodelovala pri napadih na Irak FOTO: Reuters

Odgovorni za odnose Iraka z inšpektorji ZN, general Husam Mohamed Amin, je take obtožbe odločno zavrnil, označil jih je za laži, ki bi lahko služile kot pretveza za napad ZDA na Irak. Kot je pojasnil, so v omenjenem laboratoriju pred zaprtjem izdelovali zdravilo proti slinavki in parkljevki in poudaril, da v njem niso proizvajali jedrskega in biološkega orožja, ker je že od leta 1996 opuščen.

Nemčija ostro proti napadu

Nemški obrambni minister Peter Struck je za ponedeljkovo izdajo nemškega časopisa Frankfurter Rundschau poudaril "samostojnost" Nemčije glede sodelovanja v morebitnem napadu ZDA na Irak. "Nismo varovanci ZDA," je dejal Struck, ki zavrača nemško udeležbo v napadu tudi v primeru, da bi Varnostni svet Združenih narodov dal mandat za napad. "Tudi v primeru odločitve Varnostnega sveta nismo podrejeni nikakršni avtomatiki. Odločamo z nacionalno suverenostjo," je poudaril Struck.

Tudi nemški kancler Gerhard Schröder je v pogovoru za 1. program nemške nacionalne televizije ARD v soboto zvečer zavrnil udeležbo Nemčije v morebitni vojaški operaciji v Iraku. "Ne moremo si naložiti bremena še ene operacije", je poudaril Schröder in dodal, da je nemško stališče jasno in da se ne bo spremenilo.

Bush: Irak je sovražnik, dokler ne dokaže nasprotnega

Sadam Husein
Sadam Husein FOTO: Reuters

Ameriški predsednik Bush, ki je trenutno na počitnicah, pravi, da je Irak sovražna država, dokler ne dokaže nasprotnega. Natančnih načrtov o napadu na Irak naj ZDA še ne bi imele, je še dejal Bush, ki je v zadnjem času soočen s padanjem podpore za unilateralno akcijo proti Iraku med kongresniki ZDA, prav tako pa kaže, da zaradi rožljanja z orožjem Bagdadu ostaja vse bolj osamljen tudi mednarodni skupnosti.

Ameriška vojska naj bi za morebiten napad na Irak postavila vojaško bazo globoko v puščavi Katarja. Poznavalci trdijo, da so se ZDA po zavrnitvi Savdske Arabije, sicer ključne zaveznice Američanov v Zalivu, odločile za izhodišče napada na Irak uporabiti zračno bazo Al Udeid v Katarju. V zadnjem času naj bi v bazo, ki naj bi bila končana do decembra, vložili približno 1,4 milijarde dolarjev. Čeprav Katar uradno nasprotuje ameriškemu napadu na Irak, bi lahko v zameno za usluge Američanom veliko pridobil. Tudi ZDA uradno niso potrdile, da bi bila v primeru napada izhodiščna baza tista v Katarju.

Iraška opozicija podpira ZDA

Predstavniki iraške opozicije, ki se v zvezi z ameriškim napadom na Irak mudijo na večdnevnem obisku v Washingtonu, so zadovoljni z dosedanjimi pogovori. "Američani so dali jasno vedeti, da se o času in načrtu napada še niso odločili. So pa zagotovili, da bodo načrt o spremembi režima v Bagdadu zagotovo izvedli, je za ameriško televizijo danes dejal tiskovni predstavnik opozicijske zveze Iraškega nacionalnega kongresa (INC) Šarif Ali bin Al Husein. Delegacija iraške opozicije se je v soboto srečala tudi z ameriškim obrambnim ministrom Donaldom Rumsfeldom, preko videokonference pa so govorili tudi z ameriškim podpredsednikom Dickom Cheneyjem.

Al Husein je še dejal, da ZDA podpirajo načrte iraške opozicije za demokratičen Irak, ki bo živel v miru in harmoniji s svojimi sosedi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10