Po poročanju ameriškega časnika New York Times (NYT), so ameriške sile pri nekem Iračanu, domnevnemu sodelavcu teroristične mreže Al Kaida, zasegle 17 strani dolg dokument, v katerem so iraški uporniki vodilne člane Al Kaide zaprosili za pomoč pri razpihovanju vojne med pripadniki sunitskih in šiitskih muslimanov v Iraku. Navedbe časnika so potrdili predstavniki ZDA v Bagdadu. "Verjamemo, da sta poročilo in dokument verodostojna," je na današnji novinarski konferenci v Bagdadu povedal predstavnik ameriške vojske v Iraku Mark Kimmit. Potrdil je tudi navedbe NYT, da je avtor zaseženega dokumenta po dosedanjih ugotovitvah Jordanec Abu Musab al-Zarkavi. Al-Zarkavi naj bi deloval v Iraku, ameriške oblasti pa ga že dalj časa sumijo sodelovanja z Al Kaido.
Dokument je po navedbah časnika doslej najtrdnejši dokaz, da iraški uporniki vzdržujejo stike z Al Kaido. Govori o strategiji izzivanja nasilja, usmerjeni na šiitske voditelje, s katero naj bi jih vzpodbudili k povračilnim ukrepom proti ostalim etničnim skupinam v državi, je povedal tiskovni predstavnik koalicijskih sil Dan Senor. Gre predvsem za izzivanje skrajnega etničnega nasilja, s čimer želijo povzročiti razpad Iraka, je še dodal.
Kot še piše NYT, pri čemer se sklicuje na navedbe neimenovanega predstavnika ameriške vojske, so ameriške sile aretirale nekega moškega, ki je imel omenjeni dokument na računalniškem disku, v Afganistanu pa ga je nameraval predati vodilnim pripadnikom Al Kaide. Avtor v dokumentu trdi, da je znotraj Iraka zrežiral 25 samomorilskih napadov, hkrati pa priznava, da se uporniki pri boju z ameriškimi četami in pridobivanju Iračanov na svojo stran soočajo s težavami.
Edini način, da se podaljša boj med neverniki in nami, so napadi na šiite, s katerimi bi izzvali povračilne napade šiitov na sunite in tako sprožili krog nasilja, piše v zaseženem dokumentu. Le tako naj bi bilo mogoče prebuditi trenutno "zaspane" in prestrašene sunite. Dokument očitno odseva avtorjev obup, je dejal Kimmitt, Senor pa je povedal tudi, da naj bi se akcije in operacije, o katerih je govora v dokumentu, začele še pred 30. junijem - pred predajo oblasti iz ameriških v iraške roke.
Annan: Inšpektorji ZN bi lahko obisk v Iraku končali v enem tednu
Generalni sekretar Združenih narodov (ZN) Kofi Annan je izjavil, da bi inšpektorji ZN v Iraku v enem tednu lahko sprejeli odločitev, ali se volitve in s tem predaja oblasti v roke Iračanov lahko izvede že pred 30. junijem, določenim s strani Američanov. Annan je povedal tudi, da se bo vodja inšpektorjev ZN v Iraku, Lakhdar Brahimi, v kratkem srečal z ajatolo Ali al-Sistanijem, globoko spoštovanim, a konfliktnim verskim voditeljem šiitov, ki predstavljajo 60 odstotkov celotne iraške populacije. "Menim, da bodo v Iraku največ en teden, zato upam, da bomo sposobni še pred koncem meseca dati določene odgovore prehodni iraški vladi," je novinarjem povedal Annan. Poudaril je sicer, da bodo inšpektorji v Iraku toliko časa, kot bo treba, a se po njegovem zadeva ne bi smela vleči v neskončnost. Zaenkrat gre ekipi zelo dobro, je zadovoljno izjavil Annan. "Povezujejo se z vsemi možnimi stranmi, pogovarjajo se in so pripravljeni poslušati vse skupine Iračanov, ki jim želijo karkoli sporočiti. Ozračje je torej ugodno, saj jih je lokalno prebivalstvo lepo sprejelo," je obisk ocenil generalni sekretar ZN.
Inšpektorji ZN so v Iraku pod velikim pritiskom, saj morajo poiskati rešitev, s katero bosta zadovoljni obe strani; Washington, ki trdi, da je volitve nemogoče izvesti pred 30. junijem, in iraško šiitsko večino, ki zahteva, da domačini čimprej izvolijo svojega oblastnika.