Tujina

Iračani se ne bojijo groženj

Bagdad/Washington, 08. 09. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Iraški podpredsednik Taha Jasin Ramadan je zatrdil, da se Irak ne boji ameriških groženj z napadom in želi nadaljevati pogovore z Združenimi narodi.

Iraški podpredsednik Taha Jasin Ramadan
Iraški podpredsednik Taha Jasin Ramadan FOTO: Reuters

"Ameriške grožnje le še krepijo odločenost iraškega naroda, da brani svojo državo," je še dejal Ramadan na srečanju z vodilnimi predstavniki Kurdov, lojalnimi režimu v Bagdadu. V Beli hiši so medtem ocenili kot "odlične" sobotne pogovore ameriškega predsednika Georgea Busha in britanskega premiera Tonyja Blaira v Camp Davidu, na katerih sta voditelja soglašala glede nujnosti odgovora na "realno grožnjo", ki jo predstavlja Irak, ter napovedala iskanje široke mednarodne podpore pri soočanju s to grožnjo, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.

"Bush in Blair sta govorila o skupni grožnji za svetovni mir, ki jo predstavlja Sadam Husein, in o nujnosti, da se o tem prepriča mednarodno skupnosti", je povedal tiskovni predstavnik Bele hiše Sean McCormack. Soglašala sta, da Sadam in njegov režim ne predstavljata problema le za njuni državi, temveč je Sadam izziv za mednarodno skupnost že več kot desetletje, je še dejal McCormack.

Riceova svari Evropo

Busheva svetovalka za varnost Condoleezza Rice
Busheva svetovalka za varnost Condoleezza Rice FOTO: Reuters

Busheva svetovalka za varnost Condoleezza Rice je v pogovoru za londonski časnik Sunday Times posvarila Evropo, naj ne podcenjuje terorističnih groženj. "Ni nujno, da bosta naslednja cilja teroristov spet New York in Washington, lahko bosta tokrat prišla na vrsto London in Berlin," je dejala. Opozorila je še, da je iraški voditelj Sadam Husein "velika nevarnost za zahodni svet, ki je ne bi več smeli ignorirati". Ameriški državni sekretar Colin Powell pa je v pogovoru za britansko televizijo BBC ocenil, da ima Irak še vedno namen pridobiti jedrsko orožje, vendar pa naj bi potreboval še devet let, da bi ga lahko začel izdelovati.

"Iran pa ne bo ostal ravnodušen ob morebitnem ameriškem napadu na Irak, saj bi ta ogrozil svetovno in regionalno varnost," je opozoril danes vodja iranske diplomacije Kamal Harazi. Iran sicer nasprotuje akciji proti Iraku, vendar pa obenem Bagdad poziva, naj dovoli vrnitev inšpektorjev ZN za razorožitev v Irak.

Nekdanji član Posebne komisije ZN za razorožitev Iraka Scott Ritter naj bi medtem danes nastopil pred iraškim parlamentom v Bagdadu. Kot je po poročanju AFP sporočilo iraško ministrstvo za informiranje, naj bi odgovarjal na vprašanja iraških poslancev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI