
Iraški zunanji minister Hojšar Zebari je pred tem znižal pričakovanja glede udeležbe na nedeljskih volitvah v Iraku.
"Tudi če bi se volitev udeležilo le šest milijonov volivcev, bi bile volitve še vedno pravične," je ta kurdski politik dejal na novinarski konferenci v Erbilu na severu Iraka. Če bo na volišča res prišlo le okoli šest milijonov ljudi, to preračunano predstavlja približno 43 odstotkov volivcev.
Rumsfeld: Tudi po volitvah bo napeto
Ameriški obrambni sekretar Donald Rumsfeld je na novinarski konferenci v ameriškem senatu v sredo ocenil, da bi se nasilje v Iraku zaradi "obdobja negotovosti" po nedeljskih splošnih volitvah v državi lahko nadaljevalo do marca oziroma aprila. Tudi poveljnik ameriških sil v Iraku John Abizaid po volitvah pričakuje srdite boje. Po njegovih besedah je treba računati na to, da se bodo ljudje, ki želijo uničiti demokratični proces v državi, še naprej borili. General je napovedal okrepitev prizadevanj ameriških sil kar se tiče izobraževanja iraških varnostnih sil.

Novi samomorilski napadi
V dveh samomorilskih napadih z avtomobilom bombo blizu nekega volišča v Samari severno od Bagdada je bilo danes ubitih enajst Iračanov, sedem pa jih je bilo ranjenih. Po prvem napadu so iraške sile zaprle območje in začele evakuirati žrtve, nato pa se je v množico zaletel še drug napadalec.
V Samari so bili sicer zaradi bližnje eksplozije avtomobila bombe v neki hiši ubiti trije iraški civilisti. V Samari so oboroženi neznanci tudi razstrelili neko šolsko poslopje, ki naj bi služilo kot volišče, potem ko so od ljudi, ki so se v njem nahajali, zahtevali, naj odidejo. V tem mestu je prišlo tudi do več občasnih spopadov med ameriškimi silami in oboroženimi neznanci, pri čemer je bil ubit en iraški civilist, še eden pa je bil ranjen.

Še trije Iračani so bili danes ubiti v Mahmudiji, kjer je na cesti podtaknjena bomba zgrešila ameriški konvoj. V eksploziji avtomobila bombe blizu iraške vojaške patrulje v Bakubi je bil ubit iraški vojak. V eksploziji na cesti podtaknjene bombe blizu Tikrita pa je bil ubit nek Iračan. V napadu upornikov na volišče v neki šoli v Ramadiju je bil ubit pripadnik iraške narodne garde.
V napadu na oporišče ameriških marincev blizu Iskandrije južno od Bagadada je bil ubit marinec, pet pa jih je bilo ranjenih. Sicer je davi zaradi strelne rane, do katere naj bi prišlo po nesreči, umrl še en ameriški vojak.
Eksplozija pred sedežem guvernerja

Pred sedežem guvernerja v Bakubi severno od Bagdada je danes odjeknila eksplozija avtomobila bombe. Do eksplozije je prišlo v času srečanja guvernerja s plemenskimi vodji. Ameriška vojska ali iraška policija sta sporočili, da je eksplozija zahtevala najmanj eno smrtno žrtev, ostalih podrobnosti o napadu pa nista navedli. Iraška policija je medtem sporočila, da je v Karbali južno od Bagdada v sredo aretirala tri ljudi, dva Iračana in nekega Severnoafričana, ki naj bi bili odgovorni za več napadov na varnostne sile.
Prijeti naj bi bili člani Sveta al Šure mudžahedinov v Iraku, pri sebi pa so imeli sezname policistov in vojakov, ki naj bi jih nameravali ubiti, in zemljevide Karbale, je povedal predstavnik policije. Svet al Šure mudžahedinov v Iraku je razširjeno vodstvo skupine Mudžahedini v Iraku, ki je odgovorna za nasilje. Po navedbah policistov naj bi eden od prijetih Iračanov priznal, da je izvedel več napadov na varnostne sile in tovornjake cisterne v Latifiji in Mahmudiji.

V eksploziji bombe na cesti med krajema Mahmudija in Latifija južno od Bagdada je bilo po navedbah bolnišničnih virov danes ubitih pet Iračanov, 15 pa jih je bilo ranjenih. Eksplozija je odjeknila davi okoli 6.30 blizu kraja, kjer je tedaj potekal živinski sejem, in sicer v trenutku, ko je po cesti pripeljal konvoj iraških vojakov. V eksploziji bombe v iraškem mestu Tikrit pa je umrl Iračan. Iz kraja Bagdadi, približno 140 kilometrov zahodno od iraške prestolnice Bagdad, medtem poročajo, da so iraški uporniki v sredo popoldne, le nekaj dni pred volitvami, ugrabili štiri vojake iraške narodne garde in častnika. Do ugrabitve je prišlo, ko so iraški uporniki na nadzorni točki po navedbah očividcev ustavili vozilo z iraškimi vojaki. Za enkrat ni znano, ali so talce že izpustili ali so še vedno v ujetništvu.
Sreda je bila sicer najbolj krvavi dan za ameriške vojake od začetka napada na Irak marca 2003, saj je v napadih in strmoglavljenju ameriškega vojaškega helikopterja življenje izgubilo skupno 37 pripadnikov ameriških sil - šest v napadih in 31 v nesreči helikopterja. Doslej je za najbolj krvavi dan za ameriške sile v Iraku veljal 23. marec 2003, ki je v spopadih umrlo 31 Američanov.
Nizozemske enote bo zamenjalo dodatnih 220 britanskih vojakov
V Irak bo marca odšlo dodatnih 220 britanskih vojakov, ki bodo zamenjali nizozemske enote, je v pisni izjavi britanski parlament obvestil britanski obrambni minister Geoff Hoon.
Kontingent kakih 1400 nizozemskih vojakov, ki so nameščeni v provinci Al Mutana na jugu Iraka, bo zamenjalo kakih 600 britanskih vojakov. Velika Britanija ima v Iraku trenutno približno 9000 vojakov, ki so nameščeni predvsem na območju Basre na jugu. Nizozemska naj bi večji del od 1350 vojakov umaknila sredi marca, kakih 350 pa naj bi jih v državi ostalo še do srede maja.

Del britanskih vojakov, ki bodo zamenjali nizozemske, je že v Iraku. Zmanjšanje kontingenta v Al Mutani pa je posledica napredka, ki je bil dosežen na tem območju pri urjenju iraških sil, je pojasnil Hoon.
Vodja britanskih opozicijskih liberalnih demokratov Charles Kennedy je medtem zahteval, da mora premier Tony Blair pripravili časovni načrt britanskega umika iz Iraka po nedeljskih volitvah v tej državi. Po njegovem mnenju bi morale britanske vojake zamenjati enote iz islamskih držav.
"Malo verjetno je, da se bodo po volitvah ustavile dejavnosti upornikov, Irak pa je postal zibelka militantnega terorizma. Irak se bo s to grožnjo soočal več let. Nekateri so celo prepričani, da sama navzočnost britanskih in ameriških sil v Iraku spodbuja vstajo," je povedal Kennedy, ki je nasprotoval invaziji na Irak.