Tujina

Irak – 'smrt za novinarje'

Bagdad/Washington, 29. 08. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Irak je najnevarnejši kraj za novinarje, saj je bilo v državi ubitih več novinarjev kot med vojno v Vietnamu.

Ugrabljeni romunski novinarji v Iraku (Foto: Reuters)
Ugrabljeni romunski novinarji v Iraku (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
V Vietnamu je bilo od leta 1955 do leta 1975 ubitih skupaj 63 novinarjev. Med vojno na območju nekdanje Jugoslavije v letih 1991 do 1995 je bilo ubitih 49 novinarjev, v času državljanske vojne v Alžiriji (1993-1996) pa jih je umrlo 57.

V Iraku je bilo v dveh letih in pol ubitih več novinarjev kot v času vojne v Vietnamu, ki se je vlekla 20 let, je poročala ameriška televizija CNN. Informacijo je objavila organizacija Novinarji brez meja s sedežem v Parizu. Od začetka vojne v Iraku 20. marca 2003 je bilo v Iraku ubitih 66 novinarjev, nazadnje tonski tehnik televizije Reuters, ki je bil ustreljen v nedeljo, snemalca iste televizije, ki je bil ranjen, pa so povrhu še aretirali ameriški vojaki.

Irak je tako najnevarnejši kraj za novinarje. Ti so tudi žrtve ugrabitev; doslej jih je bilo ugrabljenih 22. Kot prvi je v Iraku umrl snemalec avstralske televizije ABC Paul Moran.

Talabani: Irak ne obrača hrbta arabskemu svetu

Iraški predsednik Džalal Talabani pa je zavrnil očitke, da Bagdad obrača hrbet arabskemu svetu s tem, ko v dokončnem osnutku iraške ustave, o katerem so predstavniki različnih iraških skupin dosegli dogovor v nedeljo, ne omenja Iraka kot dela arabskega sveta, temveč le določa, da so "Arabci v Iraku del arabskega sveta".

V osnutku ustave, ki ga je iraški odbor za oblikovanje osnutka ustave dokončno oblikoval z dvotedensko zamudo, piše, da je iraški politični sistem "republikanski, parlamentarni, demokratični in federalni", islam pa navaja kot "glavni vir zakonodaje".

Iz sveta medtem še naprej prihajajo pozitivni odzivi na oblikovanje osnutka ustave. Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je oblikovanje osnutka ustave pozdravil, Iračane pa pozval, naj do 15. oktobra, ko bo o ustavi potekal referendum, okrepijo sodelovanje.

Dogovor o osnutku ustave je pozdravil tudi ameriški predsednik George Bush, ki je osnutek nove iraške ustave označil kot "dokument, na katerega so lahko ponosni tako Iračani kot ves svet". Ameriški veleposlanik v Bagdadu Zalmaj Halilzad pa je opozoril, da bi v Iraku lahko prišlo do težav, če bi suniti na oktobrskem referendumu glasovali proti osnutku ustave, ki so ga njihovi predstavniki že uradno zavrnili.

Našli trupla civilistov

Žalost svojcev umorjenega (Foto: Reuters)
Žalost svojcev umorjenega (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
V Tikritu na severu Iraka se je zbralo več sto privržencev strmoglavljenega iraškega predsednika Sadama Huseina, ki so protestirali proti osnutku nove iraške ustave. Demonstranti, ki so se zbrali pred glavno mošejo v tem sunitskem mestu, so nosili transparente, na katerih so zavračali ustavo, še posebej "federalizem in rasizem".

Iraška policija je medtem na neki cesti jugozahodno od mesta Samara odkrila trupla dvanajstih civilistov. Po navedbah policije so trupla prerešetana od strelov, žrtve pa so imele zvezane roke in zavezane oči. Ob truplih niso našli nobenih dokumentov, tako da njihova identiteta za zdaj ni znana.

Na vzhodu prestolnice Bagdad so neznanci ustrelili nekega policista. Na kompleks iraškega ministrstva za nafto v Bagdadu pa sta padli dve raketi, pri čemer je bil po navedbah policije ranjen en uslužbenec vozila, poškodovanih pa je bilo več avtomobilov.

Na zahodu Bagdada so pripadniki posebnih enot iraškega notranjega ministrstva prijeli tri moške, ki naj bi ugrabili in umorili egiptovskega diplomata Ihaba al Šarifa. Osumljenci naj bi že priznali krivdo. Teroristična skupina jordanskega skrajneža Abuja Musaba Al Zarkavija je julija predvajala videoposnetek egiptovskega talca, kasneje pa so teroristi sporočili, da so diplomata umorili. Njegovega trupla še niso našli.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10