Tujina

Irak nezakonito prodajal nafto

Washington, 30. 05. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Irak naj bi od nezakonite prodaje nafte v zadnjih petih letih ustvaril dobiček v višini 6,6 milijarde dolarjev, ugotavlja ameriški kongres v svojem poročilu. 4,3 milijarde dolarjev naj bi Irak zaslužil s prodajo nafte na črnem trgu, 2,3 milijarde pa z nezakonito obdavčitvijo nafte, katere izvoz so odobrili Združeni narodi.

Ameriški kongres
Ameriški kongres FOTO: Reuters

Računski urad kongresa (GAO) v včeraj objavljenem poročilu tudi ostro kritizira nov režim sankcij proti Iraku, ki ga je nedavno sprejel Varnostni svet ZN.

ZN so uvedli sankcije proti Iraku leta 1990 po iraški invaziji Kuvajta. Leta 1996 so nato uvedli program nafta za hrano, ki Iraku dovoljuje, da denar od prodaje nafte porabi le za nakup hrane, preprečuje pa mu uvoz blaga, ki bi ga lahko uporabil v vojaške namene.

VS ZN je 14. maja letos soglasno sprejel resolucijo, s katero je za šest mesecev podaljšal omenjeni program, obenem pa je omilil sankcije proti Iraku. Resolucija 1409 sicer ohranja obstoječe sankcije proti Iraku in njegovemu voditelju Sadamu Huseinu, vendar olajšuje postopke, ki Iraku omogočajo uvoz proizvodov za civilno rabo.

Nezakonita prodaja nafte naj bi prinesla Iraku 6,6 milijard dolarjev
Nezakonita prodaja nafte naj bi prinesla Iraku 6,6 milijard dolarjev FOTO: Reuters

Kongres v poročilu ostro kritizira novi režim. Ta po mnenju kongresa namreč ne predvideva ničesar, da bi preprečil črni trg ali nezakonito trgovanje z nafto oziroma da bi omogočil vrnitev inšpektorjev za nadzor iraške oborožitve. Ti so morali Irak na zahtevo Bagdada zapustiti leta 1998. Poročilo tudi ugotavlja, da ZN zaradi odsotnosti inšpektorjev ne morejo zagotoviti, ali je Irak ustavil razvoj orožja za množično uničenje, iz več virov pa naj bi prihajala znamenja, da Irak nadaljuje razvijanje tega orožja.

Kljub sistemu nadzora, ki so ga uvedli ZN, je Iraku na črnem trgu preko Sirije, Jordanije, Turčije in več zalivskih držav od leta 1997 uspelo prodati za 4,3 milijarde dolarjev nafte, piše v poročilu. Samo marca letos naj bi Bagdad preko nezakonitih kanalov izvozil 480.000 sodov nafte dnevno. Tako naj bi preko Sirije dnevno nezakonito izvozil 250.000 sodov nafte preko naftovoda, ki povezuje obe državi. Ostalo nafto naj bi izvozil s tovornjaki, predvsem preko Jordanije in Sirije, pa tudi preko dnevnih komercialnih poletov med Bagdadom in Damaskom. Poročilo tudi ugotavlja, da režim predsednika Sadama Huseina uporablja denar od nezakonite prodaje nafte za nakup izdelkov, ki jih sankcije prepovedujejo. Tako naj bi nezakonite izdelke v Irak tihotapili iz sosednjih držav ali preko Perzijskega zaliva, je zapisano v poročilu, ki pa ne navaja, za kakšne izdelke gre. O morebitnih novih sankcijah zoper Irak se še ne govori.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10