Tujina

Irak po predaji oblasti

Bagdad, 04. 07. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Koalicijske sile pod vodstvom Združenih držav so iraškim oblastem predale suverenost nad Irakom. Ameriška okupacija Iraka je s tem končana. Američani so iraškim oblastem predali tudi nekdanjega diktatorja Sadama Huseina, ki je konec tedna prvič stopil pred sodišče. Dogajanje v Iraku postavljamo v središče.

Avtor prispevka: Valentin Areh

Iraški premier in predsednik sta poudarila, da gre za zgodovinski dan: "To je zgodovinski trenutek prenosa oblasti na iraško vlado in iraško ljudstvo," je kratko povzel Iljad Alavi, iraški premier.

Iljad Alavi: To je zgodovinski dan! (Foto: Reuters)
Iljad Alavi: To je zgodovinski dan! (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Večina Iračanov je navdušena nad prenosom suverenosti: "Čestitamo vsem Iračanom za ta zgodovinski dan. Upam, da nam bo nova iraška vlada zagotovila večjo varnost in usmerila napredek v pravo smer," je povedal eden mimoidočih Iračanov.

Iraška zastava - simbol suverenosti? (Foto: POPTV)
Iraška zastava - simbol suverenosti? (Foto: POPTV) FOTO: POP TV

Nove iraške oblasti so koalicijske sile pozvale, naj za zdaj ostanejo v Iraku in jim pomagajo zagotavljati varnost v državi. Iraški premier je izjavil, da bo prva naloga vlade boj proti terorizmu in proti uporniškim skupinam. Irak tudi po prenosu suverenosti ostaja nevarna dežela, v kateri delujejo tri velike uporniške skupine.

Sadam ima v Iraku še vedno veliko privržencev, ki skušajo z orožjem uveljavljati svoje zahteve (Foto: Reuters)
Sadam ima v Iraku še vedno veliko privržencev, ki skušajo z orožjem uveljavljati svoje zahteve (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Prvo skupino sestavljajo dobro izurjeni pripadniki nekdanje Sadamove republikanske garde, fedajinov in tajne policije. Za središče upora so si izbrali Faludžo. Drugo skupino sestavljajo pripadniki skrajne islamske milice muftija Moktade Al Sadra. Al Sadr nasprotuje parlamentarni demokraciji in zahteva, da se Irak oblikuje kot stroga islamska republika, ki bi jo vodil kar sam. Želi, da bi Irak vodili verski voditelji. Središče Al Sadrovega upora sta Karbala in Nadžaf.

Nekateri Al Sadrovi privrženci so tako zvesti, da imajo poleg orožja tudi Al Sadrovo fotografijo (Foto: Reuters)
Nekateri Al Sadrovi privrženci so tako zvesti, da imajo poleg orožja tudi Al Sadrovo fotografijo (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Tretjo skupino sestavljajo pripadniki teroristične mreže Al Kaide, med katerimi je večina tujih islamskih borcev. Ti s smrtjo grozijo vsem tujcem, nemuslimanom in tudi predstavnikom iraške vlade.

Koalicijskim vojakom se v Iraku ne godi ravno najbolje...
Koalicijskim vojakom se v Iraku ne godi ravno najbolje... FOTO: POP TV

Uporniki so v številnih napadih ubili okoli 700 koalicijskih vojakov, 800 iraških policistov, 3500 iraških civilistov, več kot 7000 ljudi pa ranili. Iraške oblasti so si z napovedjo sojenja nekdanjemu iraškemu voditelju Sadamu Huseinu nakopale še večje sovraštvo Sadamovih privržencev. 67-letni Sadam Husein se je spoštljivo obnašal do sodnikov, vendar je večkrat vztrajal, naj ga ne naslavljajo samo po imenu in priimku, ampak kot predsednika Iraka. Nekajkrat je tudi komentiral obtožbe. Ob branju obtožnice, ki ga bremeni okupacije Kuvajta, je protestiral:

Borili smo se proti kuvajtskim psom!
Borili smo se proti kuvajtskim psom! FOTO: POP TV

"Proti Kuvajtu smo se borili za čast Iračanov, branili smo zgodovinsko pravico do iraškega Kuvajta in se borili proti tem psom," je bil razburjen nekdanji voditelj Iraka Sadam Husein.

"Zdi se mi, da je Sadam Husein še vedno ponosen in domišljav ter še vedno išče izgovore. Žal ni bilo zvoka in ga nismo mogli slišati," je povedal eden od udeležencev sojenja. "Iračani so večinoma upali, da bodo videli te slike, da bodo dobili zadoščenje, maščevanje za tiste, ki jih je Husein usmrtil," je menil drugi. "Sodišče mora doseči maščevanje za množična grobišča in mučenja. Morali bi ga usmrtiti," je imel podobno mnenje še tretji.

Raziskave iraškega javnega mnenja kažejo, da več kot 80 odstotkov Iračanov Sadama Huseina označuje za kriminalca, več kot polovica zanj zahteva smrtno kazen.

'Sadam! Sadam!' še večkrat odmeva po Iraku (Foto: POPTV)
'Sadam! Sadam!' še večkrat odmeva po Iraku (Foto: POPTV) FOTO: POP TV

Sadamovi privrženci, ki so s strmoglavljenjem diktatorja izgubili neomejeno oblast in privilegije, nasprotujejo sojenju: "Sadam Husein je nacionalni heroj. Boljši je od izdajalcev, ki mu bodo sodili," je povedal eden od njih. Privrženci nekdanjega diktatorja trdijo, da se Irak ne bi smel ukvarjati s preteklostjo. Na milijone žrtev Sadama obtožuje genocida, trdijo, da je preteklost še kako pomembna, zato zahtevajo kazen za nekdanje voditelje.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1