Tujina

Irak pričakuje nevmeševanje ZDA

Bagdad/London/Washington, 15. 11. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Kaže, da se Irak kljub sprejetju zadnje resolucije o razorožitvi pripravlja na vojno. Kot je poročal ameriški časnik <em>New York Times</em> je Irak naročil milijon odmerkov Atropina, ki ga je mogoče uporabiti kot protistrup v primeru uporabe živčnega plina.

Večina prebivalcev Iraka je prepričanih, da jih je njihov voditelj še enkrat rešil pred ameriškimi grožnjami. Nekateri pa kljub temu mislijo, da je resolucija nepravična in provokativna in da bo Amerika kljub temu napadla Irak. Analitiki ugibajo, da je bilo Sadamovo sprejetje resolucije zelo taktično saj si bo z njo, če ne drugega, gotovo pridobil čas.

Irak pozval inšpektorje k nepristranskosti

Irak je pozval strokovnjake ZN za razorožitev, naj zavrnejo vsakršno vmešavanje ZDA v njihovo delo, obenem pa opozoril, da bi morebitno ameriško nasilje proti Iraku sprožilo prelivanje krvi.

Irak pričakuje, da bodo inšpektorji delali profesionalno in brez vmešavanja ZDA
Irak pričakuje, da bodo inšpektorji delali profesionalno in brez vmešavanja ZDA FOTO: Reuters

Kot je še spomnil časnik vladajoče iraške stranke Baas, As-Saura, je Irak privolil v resolucijo 1441, pri čemer pa pričakuje, da bodo inšpektorji za razorožitev delali profesionalno in nepristransko ter da se bodo obračali izključno na Varnostni svet ZN. Tudi iraška državna televizija je v noči na petek podkrepila obvezo, da bo Irak izpolnil novo resolucijo VS ZN o ostrejšem nadzoru orožja v državi. Irak ostaja "iskreno zavezan dani besedi, soočil se bo z novo resolucijo ZN in jo izpolnil". Iraška televizija je ob tem poudarila še "povsem jasno dejstvo", da Irak ni niti proizvajal orožja za množično uničevanje, niti nima sestavin za proizvodnjo tovrstnega orožja.

Francija in Rusija enotni glede Iraka

Rusija in Francija vztrajata, da resolucije ne podeljuje pravice do avtomatične uporabe nasilja
Rusija in Francija vztrajata, da resolucije ne podeljuje pravice do avtomatične uporabe nasilja FOTO: Reuters

Francija zahteva neomejeno delo inšpektorjev, je poudaril francoski predsednik Chirac v Parizu po pogovoru z ruskim zunanjim in obrambnim ministrom, Igorjem Ivanovom in Sergejem Ivanovom. Inšpektorji morajo "iraško orožje nadzirati učinkovito in brez omejitev ter ga včasih tudi uničiti", je zahteval Chirac. Obenem je Irak pozval, "naj ne naredi nobene napake" in naj sodeluje "z mednarodno skupnostjo brez omejitev".

Ruska ministra za zunanje in obrambne zadeve sta se v Parizu udeležila rusko-francoskega sveta za varnostno sodelovanje, ki je razpravljal predvsem o boju proti mednarodnemu terorizmu. Njunega srečanja s Chiracom sta se udeležila tudi francoski zunanji minister Dominique le Villepin in obrambna ministrica Michele Alliot-Marie.

Vodji diplomacij obeh držav sta poudarila, da nameravata Rusija in Francija še naprej delovati skupaj, potem ko sta zgledno sodelovali glede iraškega vprašanja. Izredna prizadevanja obeh držav za soglasje pri glasovanju o resoluciji o Iraku bi se morala sedaj udejaniti še na drugih področjih, kot je Bližnji vzhod, je menil Igor Ivanov.

Rusija je pred tem ponovila, da bi bila vsakršna uporaba sile proti Iraku brez odobritve ZN kršitev mednarodnega prava. Namestnik ruskega zunanjega ministra Jurij Fedotov je poudaril, da bodo morali inšpektorji ZN za razorožitev poročati VS ZN in le članice sveta lahko po besedah Fedotova sprejemajo odločitve.

Blix v Bagdadu že v ponedeljek

"Iraška prijava je zelo pomemben dokument, ki jo bodo, upamo, vzeli zelo resno," je povedal Blix.

Vodjo inšpektorjev za nadzor iraške oborožitve Blixa v ponedeljek pričakujejo v Bagdadu, na poti v Irak pa se bo v soboto ustavil v Parizu, kjer se bo sestal s francoskim zunanjim ministrom Dominiqueom de Villepinom. Blix se bo na poti v Bagdad, med katero ga bo spremljal vodja Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Mohamed El Baradej, ustavil tudi na Cipru.

Blix je pred odhodom v Bagdad poudaril, da mora Irak Združenim narodom prijaviti vse programe orožja. Pojasnil je še, da jo bodo primerjali s prejšnjimi podatki inšpektorjev o Iraku.

Prva skupina inšpektorjev bo v Iraku že v ponedeljek
Prva skupina inšpektorjev bo v Iraku že v ponedeljek FOTO: Reuters

Po besedah Blixovega tiskovnega predstavnika Ewena Buchanana bo ekipa inšpektorjev ponovno odprla in opremila pisarno, ki so jo inšpektorji uporabljali, preden so bili decembra 1998 izgnani iz Iraka. V nekaj tednih naj bi nato v Irak prispelo 80 do 100 mednarodnih inšpektorjev ter več prevajalcev, zdravstvenih delavcev, strokovnjakov za logistiko in komunikacije, laboratorijskega osebja ter pilotov, je še pojasnil Buchanan.

Američani bodo v vojni spoštovali človeška življenja

Ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld je medtem včeraj zagotovil, da v primeru vojaškega posredovanja v Iraku to ne bo "tretja svetovna vojna, temveč krajši spor".

Ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld je v odgovoru na vprašanja poslušalcev radia Infinity povedal, da bodo ZDA, "Če se bo akcija izkazala za nujno, posredovale tako, da bodo pri tem spoštovale človeška življenja, svoje delo pa bodo končale hitro". Ameriški obrambni minister je pri tem še spomnil, da je kopenska akcija, ki so jo ZDA vodile proti Iraku leta 1991, trajala le štiri dni in se je končala z množično predajo iraških enot.

Tony Blair
Tony Blair FOTO: Reuters

Britanski premier Tony Blair je v četrtkovem pogovoru za francoski Radio Monte Carlo, ki oddaja v arabskem jeziku in je v Iraku zelo poslušana radijska postaja, ovrgel trditve iraškega režima, da namerava mednarodna skupnost v Iraku namestiti vlado, ki bi jo sestavljali nasprotniki sedanjega iraškega voditelja Sadama Huseina, ki trenutno živijo v izgnanstvu.

Blair je skušal še pojasniti, da v sporu s Sadamom Huseinom ne gre za orožje za množično uničevanje in tudi ne za "vprašanje nafte ali religije". Spomnil je, da bo nesodelovanje z inšpektorji ZN za nadzor nad iraško oborožitvijo vodilo k vojni, in večkrat poudaril, da bi Irak lahko bil zelo premožna dežela. "Življenjski standard in blaginja iraškega ljudstva bi bila neprimerljivo večja, če ne bi bilo Huseina," je še dejal britanski premier.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12