Tujina

Irak še vedno brez ustave

Bagdad/Crawford, 28. 08. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Iraški parlament je sejo, na kateri je obravnaval osnutek nove ustave, končal brez glasovanja. Ameriški predsednik je kljub sunitskemu nasprotovanju pozdravil napredek pri sprejemanju dokumenta.

Bush je dejal, da imajo suniti vso pravico za nasprotovanje ustavi
Bush je dejal, da imajo suniti vso pravico za nasprotovanje ustavi FOTO: Reuters
Ameriški predsednik George Bush se je seznanil s sunitskim nasprotovanjem novi iraški ustavi, hkrati pa je vse Iračane pozval, da razmislijo o vrednosti in pomenu nove ustave ter da gredo na oktobrski referendum. “Seveda lahko obstaja nestrinjanje. Suniti imajo za to vso pravico,” je dejal Bush.

Ameriški predsednik je poudaril tudi, da nova ustava vsebuje dolgoročno zaščito za osnovne človekove svoboščine, med drugim religijo, zborovanje in svobodno izražanje. Je pa opozoril, da pričakujejo povečanje napadov v prihajajočih mesecih, saj sovražniki vedo, da pomeni svobodno izražanje ljudi njihov poraz.

Podpisali končno različico osnutka
Predstavniki iraškega parlementa (Foto: Reuters)
Predstavniki iraškega parlementa (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

V pripravah na zasedanje iraškega parlamenta so oblasti v okolici bagdadske Zelene cone močno poostrile varnostne ukrepe.

Na seji iraškega parlamenta so končni osnutek nove ustave prebrali poslancem, ki se bodo znova sestali v ponedeljek, saj tokrat niso glasovali. Osnutek so sicer uradno zavrnili sunitski pogajalci, ki so k posredovanju pozvali ZN in Arabsko ligo.

"Razglašamo, da se ne strinjamo in zavračamo člene, ki so navedeni v osnutku, pa se o njih nismo sporazumeli," je dejal sunitski predstavnik. Suniti nasprotujejo predvsem federalni ureditvi, ki so jo predlagali šiiti in Kurdi, ker naj bi ta sčasoma pripeljala do razpada države, kar bi sunite pustilo v majhni republiki brez bogatih zalog nafte. Zapleta se tudi pri določilu, da se nekdanji člani Huseinove stranke Baas, ki so večinoma suniti, ne smejo več sodelovati v javnem življenju. Kljub temu pa so suniti zagotovili, da bodo ostali vitalni del političnega procesa in se udeležili splošnih volitev decembra letos.

Za zdaj še ni znano, kdaj naj bi Iračani odločali o novi ustavi, vsekakor pa naj bi bil referendum pred 15. oktobrom. Predstavniki iraških oblasti so dejali, da bodo datum določili v roku enega tedna.

Pred tem je velika večina članov odbora za pripravo ustave podpisala končno različico osnutka nove ustave, ki so ga nato poslali v parlament. "Podpisali smo končno različico. Podpisala jo je velika večina članov odbora, dodali pa smo nekaj amandmajev," je povedal kurdski predstavnik v odboru Munther al Fadhal. Šiitski predstavnik v odboru je ob tem dodal, da so "spremembe manjše in ne vplivajo bistveno na osnovo osnutka". Amandmaji so povezani z zahtevami sunitskih predstavnikov.

Člani iraškega odbora za pripravo ustave (Foto: Reuters)
Člani iraškega odbora za pripravo ustave (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

"Osnutek je dokončan. Nekateri suniti so ga sprejeli, drugi pa ne," je povedal predsedujoči odboru Šejk Humam Hamudi. V osnutku ustave sedaj piše, da je iraški politični sistem "republikanski, parlamentarni, demokratični in federalni", islam pa navaja kot "glavni vir zakonodaje". Iz sedmega člena so odstranili besedo stranka, v stavku, ki se nanaša na prepoved stranke Baas nekdanjega predsednika Sadama Huseina. Ta je tako sedaj samo še "Sadamova Baas". Osnutek ne omenja Iraka kot del arabskega sveta, kot so to zahtevali suniti, namesto tega pa pravi, da so "Arabci v Iraku del arabskega sveta".

Talabani: Vse je v rokah državljanov

Talabani je dejal, da bodo v primeru zavrnitve ustave napisali novo
Talabani je dejal, da bodo v primeru zavrnitve ustave napisali novo FOTO: Reuters

Iraški predsednik Džalal Talabani je po predstavitvi osnutka nove ustave v iraškem parlamentu dejal, da je osnutek pripravljen za referendum, ki naj bi potekal 15. oktobra. Če bo osnutek sprejet na referendumu, bo po Talabanijevih besedah postal "temeljni zakon" naroda. "Če ga bo narod zavrnil, bomo napisali novega," je še povedal Talabani.

Predsednik parlamenta, predstavnik sunitov Hadžim al Hasani, je povedal, da je bila priprava osnutka "težak in kompliciran" proces. "Naš cilj je bil doseči soglasje, da bi zagotovili uspeh referenduma. Sedaj je na volivcih da bodisi sprejmejo ali zavržejo osnutek ustave," je še povedal al Hasani.

Suniti ne podpirajo predloga

Predstavnik manjšinskih sunitov Husein al Faludži, ki je sodeloval pri sestavi osnutka ustave, je ponovil, da vsi njegovi kolegi (suniti) ostro nasprotujejo sprejetemu osnutku ustave. "Mi se ne strinjamo s to ustavo. Naši ugovori so enaki kot včeraj," je dajal al Faludži.

Glede napovedanega referenduma o novi ustavi pa je bil al Faludži prepričan, da "če ne bodo ponarejali rezultatov, bodo ljudje rekli 'ne'."

"Naše stališče ostaja enako. Načeloma se ni nič spremenilo. V soboto smo se sestali z ameriškim veleposlanikom, ki nam je grozil, vendar te grožnje ne bodo vplivale na našo odločitev," je dejal sunitski pogajalec, ki je želel ostati neimenovan.

Saleh al Mutlak, visoki sunitski pogajalec (Foto: Reuters)
Saleh al Mutlak, visoki sunitski pogajalec (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Neimenovani pogajalec je povedal, da so suniti danes znova zahtevali, da se za kolikor je le mogoče preloži uresničevanje federalnega sistema, razen za Kurde. Šiitski pogajalci so omilili svoje stališče o avtonomni regiji, vztrajali pa so na federalnem sistemu kot načelu, uresničevanje pa so prepustili novemu parlamentu, ki naj bi ga izvolili sredi letošnjega decembra. Po besedah šiita Kalida al Atajaha se bo z uresničevanjem federalizma ukvarjal naslednji parlament, sprejeta pa je bila avtonomija za Kurdistan.

Iraške varnostne sile skrbijo za varnost v okolici bagdadske Zelene cone (Foto: Reuters)
Iraške varnostne sile skrbijo za varnost v okolici bagdadske Zelene cone (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Nasilje se nadaljuje

Medtem so v noči na nedeljo v Bakubi neznanci ustrelili iraškega televizijskega poročevalca Raeda Mahmuda in nekega egiptovskega delavca, so sporočili bolnišnični viri. Iraška vojska pa je v zadnjih dveh dneh po podatkih iraškega obrambnega ministrstva v Basri, Mosulu in Tikritu aretirala skupno 11 domnevnih upornikov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10