Organizacija za varstvo človekovih pravic Human Rights Watch je izdala poročilo o politični klimi in stanju v Iraku. Kot pišejo, se država kljub zagotovilom ZDA, da so pomagale vzpostaviti demokracijo, vrača v avtoritarizem in je na poti, da postane policijska država.
"Irak je v letu 2011 grobo zadušil svobodo izražanja in združevanja z zastraševanjem, pretepanjem in zadrževanjem aktivistov, protestnikov in novinarjev," je v izjavi ob svojem letnem poročilu zapisal Human Rights Watch.
Ob tem organizacija s sedežem v New Yorku še ugotavlja, da ta država ostaja ena najbolj nevarnih na svetu za novinarje. Slabo so spoštovane pravice žensk, visok krvni davek pa so zlasti med civilisti zahtevali bombni napadi.
V poročilu je izpostavljeno tudi odkritje tajnega zapora pod nadzorom sil premierja Nurija al Malikija februarja lani. Gre sicer za enote, ki so vodile tudi kamp Honour, kjer so mučili ujetnike.
Razkol v Iraku vse večji
ZDA so umik svojih sil iz Iraka zaključile 18. decembra lani oziroma devet let po vdoru v državo in strmoglavljenju diktatorja Sadama Huseina. Po zaključku operacij ameriške vojske in umiku iz države se v državi vse bolj stopnjuje nasilje. Notranjepolitični razdor v Iraku se zaostruje že dlje časa, obračuni med šiiti in suniti pa so se vrstili še pred dolgotrajnim in postopnim umikom ameriške vojske.
V zvezi s politično krizo v Iraku je Bagdad danes kritiziral Turčijo, Iran in neimenovane arabske države zaradi poskusa posredovanja v večmesečni politični krizi v državi in nespoštovanja iraške suverenosti. Iraško zunanje ministrstvo je v izjavi, objavljeni na svoji spletni strani, omenjene države pozvalo k spoštovanju neodvisnosti in suverenosti Iraka.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.