Po tem, ko je ukaz Donalda Trumpa o prepovedi vstopa v ZDA državljanom sedmih muslimanskih držav in beguncem neslavno propadel na sodiščih in povzročil svetovno zmedo, proteste in tožbe, so v Beli hiši pripravili novo odredbo. To je Trump podpisal na ministrstvu za domovinsko varnost, je potrdila vodja njegove službe za stike z javnostjo Kellyanne Conway. Po novem je Irak umaknjen z liste držav, ki imajo prepoved vstopa v ZDA.
CNN, ki se sklicuje na vir iz visokih uradniških krogov, poroča, da sta tak dogovor že 10. februarja po telefonu sklenila Trump in iraški premier Haider Al Abadi. Dogovor naj bi bil nato potrjen tudi med osebnim srečanjem Al Abadija in ameriškega podpredsednika Mikea Pencea 18. februarja v Münichnu. Povod za Abadijev klic, kot še poroča CNN, je bil, ko eden od visokih iraških uradnikov ni mogel vstopiti v ZDA. Trump naj bi Abadiju po telefonu obljubil, da bosta za to »našla rešitev«. Al Abadi pa naj bi Trumpa opomnil še, da je Irak "zaveznik ZDA v njihovem boju proti teroristični skupini Islamska država".
Prepoved ne velja za tiste, ki imajo veljavni vizum
Na seznamu prepovedi vstopa v ZDA je tako ostalo še šest pretežno muslimanskih držav. To so Iran, Libija, Somalija, Sudan, Sirija in Jemen.
Tokratni ukaz začasno za 90 dni prepoveduje vstop, vendar le tistim, ki še nimajo veljavnega vizuma. Za tiste, ki ga imajo, prepoved ne velja. Prav tako prepoved ne velja za imetnike zelenih kart oziroma dovoljenj za delo in bivanje v ZDA. Izvzeti so tudi dvojni državljani na primer Irana in Francije, ki v ZDA potujejo s francoskim potnim listom.
Na meji več ne bodo zapirali babic, dedkov, otrok in invalidov, mejni uradniki pa se lahko odločijo tudi za izjeme in pustijo v ZDA tiste, ki jih glede na ukaz ne bi smeli. Na primer bolnike, ki potujejo na zdravljenje, ali tiste, ki bi jim z vrnitvijo domov grozila nevarnost.
V ZDA lahko kljub prepovedi pridejo tudi na primer tudi zakoniti priseljenci v Kanado, ki izvirajo iz držav s seznama prepovedi. Prepoved ne velja tudi za vse tiste, ki delajo za ameriško vlado.
Nov ukaz bo stopil v veljavo 16. marca
Trump je že med kampanjo trdil, da je treba uvesti prepoved vstopa muslimanom v ZDA, dokler ne bo ugotovil, kaj se dogaja po svetu. Kasneje je prenehal govoriti o prepovedi vstopa muslimanom, ker je to v ZDA v nasprotju z ustavo. Ukaz utemeljuje sedaj s potrebo po povečanju varnosti.
"Ne moremo kompromitirati lastne varnosti z dovoljevanjem vstopa obiskovalcem, če njihove države niso pripravljene ali sposobne zagotoviti informacij, ki jih potrebujemo za odgovorni pregled," je dejal pravosodni minister Jeff Sessions.
Nov izvršni ukaz za 120 dni prepoveduje vstop beguncem v ZDA, vendar ne tistim, ki so že prestali vse dolgotrajne postopke in dobili zeleno luč pristojnih organov ameriške vlade. Državljani Sirije po novem niso posebna kategorija s prepovedjo za nedoločen čas.
Ukaz obenem omejuje skupno število beguncev, ki lahko pridejo v ZDA do konca letošnjega proračunskega leta na 50.000. Proračunsko leto se konča 30. septembra.
Nov ukaz, ki bo začel veljati 16. marca, bo obenem ukinil prejšnjega, ki je obtičal na sodiščih, v njem pa tudi ni preference za sprejem krščanskih beguncev pred muslimanskimi. Tudi to je v ZDA v nasprotju z ustavo. Bela hiša zagotavlja, da nov ukaz ne pomeni prepovedi vstopa muslimanom kot tudi ni prvi.
Demokrati in borci za človekove pravice še vedno nasprotujejo
Demokratov ta zagotovila ne pomirjajo in obtožbe o prepovedi vstopa muslimanom se nadaljujejo. Analitiki so prepričani, da bodo skupine za človekove pravice nemudoma sprožile tožbe tudi proti temu ukazu, ki pa za razliko od prvega vsaj ne bo povzročal zmešnjav po svetovnih in ameriških letališčih.
Trump je hkrati z izvršnim ukazom podpisal tudi poseben memorandum ministrstvom svoje vlade, da izvedejo revizije in poostrijo nadzor nad vsemi priseljenci v ZDA, da bodo vedeli koga so dobili v državo.
KOMENTARJI (297)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.