Tujina

Irak zahteva umik sankcij

Washington/Bagdad/Pariz, 14. 11. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Irak od Združenih narodov v zameno za vrnitev inšpektorjev za nadzor orožja zahteva ukinitev mednarodnih sankcij. Oblasti v Bagdadu sicer še niso dale nobenega zagotovila, da bo dostop inšpektorjev do vseh skladišč neoviran.

Iraški pristanek je večino držav razveselil, ZDA ostajajo nezaupljive
Iraški pristanek je večino držav razveselil, ZDA ostajajo nezaupljive FOTO: Reuters

Ameriški predsednik George Bush tudi po srečanju z generalnim sekretarjem Združenih narodov Kofijem Annanom ni neposredno komentiral iraškega brezpogojnega sprejetja resolucije Varnostnega sveta. Ob srečanju se je Bush Annanu zgolj zahvalil za odločno vlogo ZN v iraškem konfliktu. "ZN so prevzele svojo odgovornost", je dejal Bush ob začetku srečanja v Beli hiši. Annan pa se je ameriškemu predsedniku zahvalil za odločitev, da bo njegova država glede vprašanja Iraka sodelovala z ZN in Varnostnim svetom. Kar šteje po sprejetju resolucije 1441 s strani Iraka je to, kar se bo dogajalo na terenu, je po pogovoru z ameriškim predsednikom Georgeom Bushem v Beli hiši dejal Annan in pozval ZDA, naj bodo potrpežljive in ne iščejo izgovora za napad na Irak.

Kofi Annan in George Bush
Kofi Annan in George Bush FOTO: Reuters

Iraški veleposlanik pri OZN Mohammed al-Douri je skoraj devet strani dolgo pismo in privolitev opisal kot "brezpogojno, brez posebnih vprašanj". Irak je v pismu Veliko Britanijo in ZDA označil za glavna akterja resolucije, ki sta z lažmi izsilili zadnjo resolucijo OZN. Tiskovni predstavnik Bele hiše Scott McClellan pa je v odzivu na iraško odločitev dejal: "Spomnimo se, da smo takšne obljube od Sadama Huseina in njegovega režima že slišali, sedaj moramo videti tudi dejanja". Američani opozarjajo, da je Irak v preteklosti že večkrat požrl dane obljube.

Sicer je ameriški obrambni sekretar Donald Rumsfeld danes spet zatrdil, da ima Irak zagotovo orožje za množično uničevanje, in s tem zavrnil navedbe Bagdada, da takšnega orožja nima.

Kdaj se bodo odpravili inšpektorji?

Američani opozarjajo, da iraške oblasti trdijo, da nimajo prepovedanih orožij, kar bi v primeru, da inšpektorji tovrstno orožje kasneje odkrijejo, samo po sebi pomenilo kršitev resolucije, za kar so Iraku zagrožene "resne posledice."

Po navedbah Mednarodne agencije za jedrsko energijo bodo inšpektorji ZN v Bagdad odpotovali v ponedeljek. Vodja agencije Mohamed El Baradei pa meni, da bodo inšpektorji za oblikovanje jasne predstave o iraških jedrskih programih potrebovali najmanj nekaj mesecev do enega leta.

V skladu z resolucijo morajo inšpektorji Varnostnemu svetu v roku 60-ih dni poročati o svojih zaključkih. Irak ima v skladu z resolucijo 30 dni časa – do 8. decembra, da sporoči programe, lokacije, tovarne in materiale, ki bi jih lahko uporabili v proizvodnji orožij za množično uničevanje.

Irak pričakuje odpravo sankcij

Po pisanju iraškega časnika Babel Irak pričakuje, da bo Varnostni svet, potem ko bo enkrat dokazano, da Irak nima orožja za množično uničevanje, preklical embargo, ki velja v Iraku od invazije v Kuvajt leta 1990. "Naša država želi pokazati, da nimamo orožja za množično uničenje ter dokazati praznost ameriških, britanskih in judovskih propagandnih argumentov," piše omenjeni časnik, ki je sicer v lasti sina iraškega predsednika, Udaja Sadama Huseina.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10