Tujina

Irak zavrača novo resolucijo

Bagdad/Kuvajt, 21. 09. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Irak zavrača ameriška prizadevanja za oblikovanje nove resolucije Varnostnega sveta ZN v zvezi z Irakom. Poveljnik ameriške vojske v srednji Aziji general Tommy Franks pa je sporočil, da je ameriška vojska pripravljena na operacijo proti Iraku.

Iraško vodstvo se je odločilo, da nove resolucije niso potrebne
Iraško vodstvo se je odločilo, da nove resolucije niso potrebne FOTO: Reuters

Na sedežu ZN v New Yorku sicer že več dni potekajo razprave, kako postopati z Irakom. Medtem ko si ZDA in Velika Britanija prizadevajo za oblikovanje nove resolucije VS ZN, ki bi Iraku v primeru nespoštovanja prepovedi razvijanja orožja za množično uničevanje zagrozila v vojaškim napadom, pa se Rusija, Kitajska in Francija s tem ne strinjajo.

Kot je po srečanju iraškega voditelja Huseina s številnimi predstavniki iraških oblasti sporočil tiskovni predstavnik Bagdada, se "Irak ne bo ukvarjal z novo resolucijo, ki ni v skladu s tistim, za kar se je Irak sporazumel z generalnim sekretarjem ZN Kofijem Annanom" v zvezi z inšpektorji ZN za nadzor nad orožjem za množično uničevanje.

Ameriška vojska že pripravljena

Ameriški general Franks trdi, da so njegove sile pripravljene na napad
Ameriški general Franks trdi, da so njegove sile pripravljene na napad FOTO: Reuters

Poveljnik ameriških vojaških operacij v srednji Aziji general Tommy Franks je medtem v Kuvajtu povedal, da so ameriške enote v Perzijskem zalivu "pripravljene" na morebitno vojaško operacijo v Iraku, ravnale pa bodo v skladu z odločitvijo ameriškega predsednika Georgea Busha.

Franks je še pojasnil, da je ameriška vojska okrepila vojaške vaje v Kuvajtu. Ob tem je ponovil, da režim Sadama Huseina že enajst let krši resolucije VS ZN, razvija orožje za množično uničevanje, podpira terorizem in zatira svoje ljudstvo. V Kuvajtu je trenutno nameščenih okoli 10 tisoč ameriških vojakov.

Primerjava Busha s Hitlerjem

Bela hiša je potrdila, da je prejela pismo nemškega kanclerja Gerharda Schröderja v zvezi z domnevnimi izjavami nemške ministrice za pravosodje Herte Däubler-Gmelin, ki naj bi Busheve metode primerjala s Hitlerjevimi. Schröder je v pismu obžaloval, da je zaradi domnevnih izjav ministrice nastal vtis, ki je globoko prizadel Busheva čustva.

So novinarji izjavo Herte Däubler-Gmelin slišali dobro?
So novinarji izjavo Herte Däubler-Gmelin slišali dobro? FOTO: Reuters

Domnevno izjavo Däubler-Gmelinove je objavil nemški časnik Schwäbisches Tagblatt, ministrica pa naj bi jih izrekla na sredinem srečanju s sindikalisti med obiskom na jugozahodu Nemčije. Po pisanju časnika je dejala, da namerava Bush napasti Irak, zato da bi odvrnil pozornost od domačih problemov, kot je upočasnjevanje ameriške gospodarske rasti. "To je popularna metoda. Celo Hitler jo je uporabljal." Ministrica je v četrtek navedbo svoje izjave označila za "daleč od resnice in obrekljivo", čeprav ni zanikala, da bi jo izrekla.

Odnosi Nemčije in ZDA slabši?

Po besedah Busheve svetovalke za varnost Condoleezze Rice je Nemčija z izjavami nemške pravosodne ministrice in nasprotovanjem napadu na režim v Bagdadu zastrupila vzdušje med Washingtonom in Berlinom. "Izrečene so bile reči, ki so popolnoma nesprejemljive," je v pogovoru za britanski časnik Financial Times dejala Riceova in dodala: "Kako lahko nekdo v istem stavku omenja ime Hitlerja in ime ameriškega predsednika? Kako lahko to pride iz ust nekega Nemca, še posebej glede na požrtvovalnost ZDA pri osvobajanju Nemčije od Hitlerja?"

Condoleeza Rice: Kako Nemci Busha lahko primerjajo s Hitlerjem?
Condoleeza Rice: Kako Nemci Busha lahko primerjajo s Hitlerjem? FOTO: Reuters

Tudi glavni nasprotnik sedanjega kanclerja Schröderja Edmund Stoiber je večkrat ponovil, da Schröderjeva politika do Iraka škoduje dobrim odnosom Nemčije z ZDA, v petek pa je znova zahteval odstop ministrice Däubler-Gmelinove.

Namestnik ameriškega obrambnega ministra Paul Wolfowitz pa je v pogovoru za kölnski radio Deutschlandfunk kritiziral politiko nemškega kanclerja Schröderja do Iraka. Wolfowitz meni, da v mednarodni skupnosti glede Iraka ne bi smelo biti neenotnosti. "Če želimo, da bi bila diplomatska prizadevanja Združenih narodov uspešna, mora režimu v Iraku združeno nasprotovati cel svet," je dejal namestnik Donalda Rumsfelda. Na vprašanje, ali upa, da bo Schröder spremenil svoje mnenje, če bo zmagal na parlamentarnih volitvah, je Wolfowitz odgovoril pritrdilno.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10