Tujina

Irak zavrnil pogoje ZDA

New York/Bagdad/London, 13. 09. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Iraške oblasti so zavrnile ameriško zahtevo po brezpogojni vrnitvi inšpektorjev ZN v Irak. Včerajšnji govor ameriškega predsednika Busha v OZN pa so označile za kup laži in izmišljotin, saj orožja za množično uničevanje v Iraku več ni.

Iraški predstavniki so govor ameriškega predsednika označili za velik seznam izmišljotin
Iraški predstavniki so govor ameriškega predsednika označili za velik seznam izmišljotin FOTO: Reuters

Iraški veleposlanik v ZN Mohamed al Douri je o Bushevem govoru dejal, da je to "najdaljši seznam izmišljotin". Po njegovih besedah je Bush z govorom zgolj poskušal odvrniti pozornost od izraelsko-palestinske krize. Kot je zatrdil, ne obstajajo dokazi, da je Irak res vpleten v terorizem, ameriškemu napadu pa se bodo uprli z vsemi sredstvi, tudi s "kuhinjskimi noži".

Morebitni ameriški napad na Irak bi "razplamtel" celotno regijo, je včeraj opozorila iraška nacionalna televizija, ki je ameriškega predsednika Georga Busha označila za "neodgovornega". Kot je dejal komentator satelitske televizijske postaje al-Iraq, bi "takšna agresija razplamtela vso regijo in uničila vse na svoji poti, takšnega ognja pa ne bi mogel pogasiti nihče". "ZDA bodo plačale visoko ceno, ker Irak ne bo lahek plen, kakor to mislijo ameriški avanturisti," je še dodal komentator.

Bush danes še bolj ostro

"Ostaja nam le en zaključek: režim Sadama Huseina predstavlja resno in naraščajočo nevarnost. To pa predstavlja tveganje, na katerega ne smemo pristati," je v govoru poudaril Bush.

Potem ko je ameriški predsednik Bush včeraj v govoru pred generalno skupščino ZN zahteval naj OZN s trdimi resolucijami Irak v nekaj tednih prisilijo v razorožitev, je bil danes še bolj oster. Na novinarski konferenci v New Yorku je Varnostni svet ZN pozval, naj čimprej oblikuje novo resolucijo o ukrepih, s katerimi bi določili rok za razorožitev Iraka. "Pričakujemo hitro rešitev vprašanja, pri čemer govorimo o dnevih in tednih, ne pa o mesecih ali letih," je dejal Bush. Obenem je močno podvomil, da bo Sadam Husein uresničil ameriške zahteve in se izognil soočenju z mednarodno skupnostjo.

Upanje na miroljubno rešitev iraškega vprašanja pa je po včerajšnjem Bushevem govoru v OZN izrazil predsednik Evropske komisije Romano Prodi. "Upam, da nam bo uspelo preprečiti vojno z Irakom," je danes v Bruslju dejal Prodi in pozdravil izjavo ameriškega predsednika, v kateri se je zavzel za sodelovanje z ZN. Ameriška podpora vključitve ZN bo tako olajšala iskanje skupne rešitve ZDA in EU glede Iraka, je še dejal Prodi.

EU: Irak mora sprejeti inšpektorje

EU pa je Irak obenem znova pozvala k izpolnitvi sklepov Varnostnega sveta ZN. "Irak mora inšpektorjem ZN za nadzor nad orožjem zagotoviti brezpogojen vstop v državo in neoviran dostop, obenem pa jamčiti sodelovanje svojih oblasti z njimi," je v govoru pred 57. Generalno skupščino v New Yorku povedal predsedujoči EU, danski premier Anders Fogh Rasmussen. Dodal je še, da Irak ostaja glavni vir skrbi glede orožja za množično uničevanje, in spomnil, da je Bagdad prekršil številne resolucije ZN v zvezi s svojo zavezanostjo razoroževanju. "Te zahteve morajo biti nemudoma izpolnjene," je dejal Rasmussen. EU je odločena "podpreti nadaljnja prizadevanja ZN s tem ciljem".

Zunanji ministri držav EU so se sicer danes v New Yorku srečali z ameriškim državnim sekretarjem Colinom Powellom in poskušali najti skupno stališče v politiki do Iraka. Kot se je izvedelo iz delegacije, so se sogovorniki v oceni vprašanja Iraka strinjali. Zunanji ministri petnajsterice so se predtem ob robu zasedanja GS ZN o iraški krizi pogovarjali tudi z ruskim kolegom Igorjem Ivanovom.

Arabska liga je zadovoljna

Libija "zavrača vse oblike nasilja" in poziva mednarodno skupnost k "svetovnemu dialogu glede definicije pojma terorizma, ki je daleč od ponavljajočih se zmotnih razlag nekaterih zahodnih držav, še posebej ZDA".

Arabska liga je z Bushevo odločitvijo, da reševanje iraškega problema začasno zaupa Združenim narodom, zadovoljna, saj večina arabskih držav želi mirno rešitev krize. Egiptovski predsednik Mubarak pa je Irak pozval, naj izkoristi priložnost za ublažitev konflikta in uresniči vse resolucije ZN ter nemudoma sprejme inšpektorje ZN za nadzor nad orožjem. Mubarak je še poudaril, da bi imela zavrnitev inšpektorjev katastrofalne posledice predvsem za Irak in Bližnji vzhod.

Libija je medtem v sporočilu za javnost, ki ga je objavila ob obletnici terorističnih napadov na ZDA 11. septembra, zavrnila vse ameriške grožnje Iraku in ZDA obtožila terorizma. "Svet bi se moral začeti zavedati, da se v imenu boja proti terorizmu pravzaprav terorizira svetovno prebivalstvo z neposrednimi grožnjami z uporabo nasilja," so zapisali v sporočilu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10