
Potem ko je Varnostni svet soglasno sprejel ameriški predlog resolucije, je ta šeststranski dokument še isti dan preko faksa poslal iraškim oblastem. Irak ima sedaj sedem dni časa, da uradno sprejme ali zavrne resolucijo 1441. Rok tako poteče v petek, 15. novembra, ob 16.55 po srednjeevropskem času. Irak ima tudi 30 dni časa za predložitev popolnega pregleda nad svojo oborožitvijo in neoviran dostop inšpektorjem. V nasprotnem primeru bo Washington od OZN dobil zeleno luč za napad. Teči pa je začel tudi 45 dnevni rok za napotitev inšpektorjev za razorožitev.

Med drugim je Varnostni svet s to resolucijo po dveh mesecih razpravljanja ugotovil, da je Irak močno kršil in še vedno krši obveznosti določene v resolucijah. "Pozivam iraško vodstvo, da zavoljo svojega ljudstva, zavoljo varnosti in stabilnosti v svetu izkoristi to priložnost za končanje osamitve in trpljenja iraškega ljudstva. Če se bo iraško kljubovanje nadaljevalo, se bo moral Varnostni svet soočiti s svojimi odgovornostmi. Najnovejša resolucija temelji na zakonih, skupnih prizadevanjih in edinstveni zakonitosti Organizacije združenih narodov," je po sprejetju resolucije dejal generalni sekretar OZN Kofi Annan.
Francija, Kitajska in Rusija proti "avtomatizmu zatekanja k sili"
Izjava treh stalnih članic Varnostnega sveta Kitajske, Francije in Rusije, ki govori o izključitvi avtomatične uporabe sile, pa je v bistvu interpretacija resolucije. Tak korak je sicer v Varnostnem svetu precej neobičajna, z njo pa so želele tri stalne članice poudariti svoje stališče.
Pozdravile so tudi deklaracije predstavnikov ZDA in Velike Britanije, ki "potrjujejo takšno razumevanje resolucije v svojih razlagah glasovanja, ter zagotavljajo, da je cilj resolucije polna izvršitev doslej sprejetih resolucij Varnostnega sveta ZN o iraškem razoroževanju sredstev za množično uničenje". Tak cilj je skupen vsem državam članicam Varnostnega sveta, so v skupni izjavi poudarile Kitajska, Francija in Rusija.
Druge resolucije ne bo
Ameriški predsednik Bush je napovedal, da bodo Irak doletele najresnejše posledice, če ne bodo izpolnjevali zahtev resolucije. "Popolna razorožitev orožij za množično uničevanje se bo zgodila. Edino vprašanje, na katero mora odgovoriti iraški režim, je na kakšen način. V vsakem primeru bodo pravične zahteve sveta uresničene," je še dejal Bush.
Hans Blix, vodja inšpektorjev OZN za razorožitev Iraka, verjame, da bo Irak sprejel resolucijo in izpolnil njene zahteve.
Čeprav sprejeta resolucija ne predvideva kasnejše s katero bi dovolili uporabo sile proti Iraku, pa bodo silo uporabili le, če se bodo inšpektorji pritožili zaradi oviranja njihovega poslanstva. Besedilo potrjene resolucije predvideva, da se bo Varnostni svet sestal takoj, ko bi Hans Blix ter generalni direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo Mohamed El Baradei poročala o iraških kršitvah obveznosti. Varnostni svet se bo šele po njunih poročilih spet sestal in odločil za nadaljnje ukrepe, kar pomeni, da sprejeta resolucija v celoti spoštuje pristojnosti glede ohranjanja mednarodnega miru in varnosti v skladu z Ustanovno listino OZN.
Irak resolucijo še preučuje
Irak se tako sooča s soglasnim ultimatom OZN, da se razoroži ali pa sooči z resnimi posledicami. V uvodnem delu resolucije je navedena vrsta doslej sprejetih resolucij, ki jih Irak ni spoštoval in navaja, da to predstavlja grožnjo mednarodnemu miru in varnosti. Resolucija se sklicuje na 7. poglavje ustanovne listine OZN, ki predvideva uporabo sile, vendar pa pomeni umestitev tega dela besedila v preambulo koncesijo tistim, ki niso želeli takojšnje odobritve sile. V uvodu glavnega dela resolucije piše, da Irak nadaljuje s ključnimi kršitvami svojih obveznosti, zato mu dajejo zadnjo priložnost, da se razoroži in v ta namen vzpostavlja inšpekcijski režim.
Irak mora omogočiti inšpektorjem neoviran in popoln dostop do vseh objektov in območij, ki jih želijo pregledati, inšpektorji pa imajo tudi pravico zaslišati priče brez navzočnosti iraških predstavnikov. Inšpekcije morajo obnoviti najkasneje v 45 dneh od sprejema resolucije, inšpektorji pa morajo nato poročati najkasneje v 60 dneh.
Mohammed al-Douri, iraški veleposlanik v OZN, je sicer pred tem dejal, da ne ve, kakšen bo odgovor Bagdada na zahteve ZDA in ostalega sveta.
Iraški zunanji minister Nadži Sabri je dejal, da je mednarodna skupnost s sprejeto resolucijo zavrnila odločitev ZDA o vojaškem napadu na Irak. Sabri je po pogovorih s kolegom Ahmedom Maherjem v Egiptu, kjer se bo začelo srečanje zunanjih ministrov Arabske lige, še dodal, da je zadovoljen s spremembami teksta, ki so pripomogle k soglasnemu sprejetju resolucije. Sabri se je že sinoči o vsebini sprejete resolucije 1441 pogovarjal tudi z generalnim sekretarjem Arabske lige Amrom Muso, podrobnosti pogovorov pa niso znane.