Iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad se je danes odzval na besede francoskega zunanjega ministra Bernarda Kouchnerja, ki je v nedeljo posvaril, da bi se svet moral pripraviti na vojno proti Teheranu. Na svarila iz Pariza so se danes z neodobravanjem odzvali tudi v Italiji, Rusiji in na Kitajskem. Kouchner naj bi svoje sporne izjave o vojni proti Iranu že omilil.
Kouchner je v pogovoru za francoski dnevnik Le Monde dejal, da "ne želi, da bi ga imeli za zagovornika vojne". "Moje besede so bile resno in odločno mirovno sporočilo," je za časnik na letu v Moskvo še dejal francoski zunanji minister.
Iran opozoril francoskega zunanjega ministra "ne jemlje resno", je novinarjem po govoru v parlamentu dejal iranski predsednik. To je bil prvi javni odziv iranskega predsednika na Kouchnerjeve nedeljske izjave.
Odzivi mednarodne javnosti
Italijanski zunanji minister Massimo D'Alema je danes v Rimu v zvezi s vprašanjem iranskega jedrskega programa posvaril pred grožnjami z vojno. "Preden kdo govori o vojni, moramo politični in diplomatski pobudi dati dovolj časa. Nova vojna bi prinesla novo tragedijo," je dejal vodja italijanske diplomacije. "V tem trenutku govoriti o vojni ni posrečena ideja," je še dejal.
Podobno kot v Rimu razmišljajo tudi v Moskvi in Pekingu. Namestnik ruskega zunanjega ministra Aleksander Losjukov je dejal, da bi bilo vojaško posredovanje ZDA v Iranu "politična zmota s katastrofalnimi posledicami".
Hkrati je izrazil upanje, da v regiji ne bo prišlo do povečanja napetosti. "Prepričani smo, da ne obstaja vojaška rešitev iranskega problema. To je nemogoče. Poleg tega je tudi jasno, da tudi glede Iraka ni vojaške rešitve, a v primeru Irana bi vse bilo še bolj zapleteno," je še dejal Losjukov.
Kitajska nasprotuje grožnjam Iranu, je v odzivu na Kouchnerjeve besede dejala tiskovna predstavnica kitajskega zunanjega ministrstva Jiang Yu in dodala, da Kitajska v svetovni politiki zagovarja diplomatska pogajanja. "Verjamemo, da so diplomatska pogajanja najboljši način za reševanje odprtih vprašanj in v mednarodnih zadevah nasprotujemo grožnji o uporabi sile," je še dejala Jiangova.
Kouchner je v nedeljo izjavil, da bi se moral svet pripraviti na morebitno vojno z Iranom. "Moramo se pripraviti na najslabše in najslabše je vojna," je izjavil Kouchner v pogovoru za francoske medije. Dodal je še, da se je treba z Iranom pogajati do konca, je pa poudaril, da bi Teheran predstavljal "veliko grožnjo za ves svet", če bi imel jedrsko orožje. Spor glede iranskega jedrskega programa je označil za "največjo krizo" današnjega časa. "Ne bodo dovolili, da izdelajo bombo," je dejal in namignil, da so vojaški načrti že v izdelavi.
Francija želi uvedbo sankcij
Francija si prizadeva za uvedbo sankcij Evropske unije proti Iranu zaradi njegovega spornega jedrskega programa. Sankcije naj bi bile uperjene predvsem proti finančnim interesom Irana, zlasti proti iranskim bankam in zavarovalnicam, da bi jim tako onemogočili dostop do tujih finančnih trgov.
Francija naj bi oblikovala že tudi predlog besedila, ki bi 27 državam članicam EU omogočil uvedbo sankcij proti Teheranu, potem ko sta v Združenih narodih propadli že dve resoluciji proti Iranu zaradi njegovega jedrskega programa. Teheran sicer še vedno zagotavlja, da je iranski jedrski program namenjen izključno miroljubni uporabi jedrske energije, medtem ko je Zahod prepričan, da Iran gradi jedrsko bombo.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.