Predsednik sveta prehodne iraške vlade Ahmed Šalabi je v sredo na novinarski konferenci pozval Združene narode, naj se ne umaknejo iz Iraka in naj ne okrnijo svojih dejavnosti v tej državi. Po njegovih besedah je bil napad na poslopje ZN v Iraku 19. avgusta namenjen prav temu, da bi predstavniki svetovne organizacije odšli iz države. Visoki predstavnik ameriškega State Departmenta pa je v sredo povedal, da je državni sekretar Colin Powell svojim kolegom, zbranim v New Yorku, dal vedeti, da so ZDA oblast v Iraku pripravljene prenesti le na izvoljeno iraško vlado, to pa se lahko zgodi šele po sprejetju nove ustave in izvedbi demokratičnih volitev.
Po ocenah sveta prehodne iraške vlade bi osnutek iraške ustave lahko oblikovali do maja prihodnje leto. Brž ko bo potrjen na plebiscitu, se lahko začnejo priprave na svobodne volitve, so na novinarski konferenci v New Yorku v sredo zvečer povedali predsednik sveta prehodne iraške vlade Šalabi, iraški zunanji minister Hošjar Zebari in član sveta prehodne iraške vlade Adnan Pačači. "Iračani naj bi dobili možnost na javnih prireditvah predstaviti svoje predloge za posamezne dele nove ustave. Za ta proces je potreben čas, od njega pa je odvisno, kdaj bo Irak dobil polno suverenost. Na splošno načrti prehodne iraške vlade sovpadajo z načrti ZDA," je dejal Zebari.
Francoski predsednik Jacques Chirac, eden največjih nasprotnikov vojne v Iraku, je medtem v pogovoru za današnjo izdajo dnevnika USA Today Washingtonu zaželel uspeh v Iraku in zagotovil prijateljstvo ameriškemu ljudstvu kljub različnim pogledom glede Iraka. Vseeno je dodal, da ne razume "nekoliko emocionalnega, celo iracionalnega" odziva v ZDA na francoska stališča.
Harazi: Iran ne bo opustil jedrskega programa, našli nove sledi obogatenega urana
Iranski zunanji minister Kamal Harazi je ob robu zasedanja Generalne skupščine ZN v sredo dejal, da Iran nima tehnologije za proizvodnjo jedrskega orožja, obenem pa zatrdil, da Teheran ne bo opustil svojega programa za bogatenje urana in jedrskih programov. "Nimamo tehnologije za proizvodnjo jedrskega orožja, imamo pa tehnologijo za bogatenje urana. Med posedovanjem tehnologije za bogatenje urana, ki se uporablja kot gorivo za jedrske elektrarne, in tehnologijo, potrebno za izdelavo atomske bombe, pa je razlika," je poudaril Harazi. Inšpektorji Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) pa so danes v Iranu našli sledi obogatenega Irana.
Francoski predsednik Jacques Chirac medtem v pogovoru za časnik USA Today ni izključil možnosti, da bi Varnostni svet ZN uvedel sankcije proti Iranu, če ta ne bo sodeloval z inšpektorji ZN. "Če Iran ne bo privolil v zahteve IAEA, se popolnoma strinjamo z ZDA, da naj VS sprejme vse razpoložljive ukrepe, na podlagi katerih bi Iran znova spoštoval mednarodno pravo," je za ameriški dnevnik USA Today še dejal francoski predsednik. Po njegovih besedah se Francija glede tega vprašanja ne razhaja z ZDA. Je pa Chirac izrazil upanje, da "bodo Iranci razumni".
Harazi je sicer dejal, da se je Teheran z Mednarodno agencijo za jedrsko energijo (IAEA) pripravljen pogajati o strožjem nadzoru, vendar je po njegovih besedah težava v tem, da so ZDA prepričane, da to ni dovolj. Na vprašanje, ali Iran namerava ukiniti svoje jedrske dejavnosti, pa je Harazi dejal, da za to ni razloga.
IAEA je 12. septembra postavila Iranu ultimat, naj do 31. oktobra dokaže, da ima jedrski program samo v civilne namene.