
Velika Britanija, Nemčija in Francija, ki se v imenu Evropske unije pogajajo s Teheranom o iranskem jedrskem programu, so za zdaj opustile namero, da bi to vprašanje predali Varnostnemu svetu Združenih narodov. Razlog naj bi bilo močno nasprotovanje Rusije in Kitajske. EU želi namreč doseči soglasen sklep o tem vprašanju, ki bi ga potrdila tudi Mednarodna agencija za jedrsko energijo, ki se bo sestala v petek. Pred sestankom mora namreč 35 guvernerjev IAEA preučiti novo resolucijo EU.
Iran krši mednarodne jedrske mehanizme
T.i. evropska trojka (Anglija, Nemčija in Francija) si je ves teden prizadevala, da bi Svet guvernerjev IAEA v nadaljevanju jesenskega zasedanja kočljivo vprašanje iranskega jedrskega programa predal v obravnavo VS ZN, ker naj bi Teheran kršil "mednarodne jedrske mehanizme." Trojka si je tudi prizadevala, da bi pri tem pridobila podporo Rusije in neuvrščenih držav.

Osnutek resolucije poziva generalnega direktorja Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Mohameda El Baradeja, naj pripravi poročilo o iranskem jedrskem programu za Svet guvernerjev te agencije ZN, ki naj sam "časovno in vsebinsko" določi, kdaj naj bi iransko vprašanje prevzel VS ZN. Osnutek resolucije še ugotavlja, da Iran ne spoštuje varnostnih določil Sporazuma o neširjenju jedrskega orožja (NPT).
Zaenkrat ni znano, ali bodo Rusija in neuvrščene države podprle nov osnutek resolucije. Nek drugi zahodni diplomat je preložitev obravnave pred VS ZN označil za "frustrirajoče", saj so diplomati Nemčije, Velike Britanije in Francije na začetku tedna pripravili odločen osnutek resolucije in so si prizadevali, da bi zanj dobili ustrezno soglasje.
Dvomi v Iranove namere
Britanski, nemški in francoski zunanji minister, Jack Straw, Joschka Fischer in Philippe Douste-Blazy, ter visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana, so v skupnem članku za petkovo izdajo francoskega dnevnika Le Monde opozorili, da so tveganja za širjenje jedrskega orožja previsoka, če bo Iran vztrajal pri obstoječi jedrski politiki.
Zapisali so, da obstajajo resni razlogi za domneve o tem, da iranske jedrske ambicije niso izključno miroljubne narave. Po njihovih besedah nobena gospodarska logika ne opravičuje obstoja naprav, ki so v središču spora. Iran nima nobene jedrske elektrarne, sposobne uporabiti gorivo, ki ga Iran želi proizvesti.
Četverica je izrazila upanje, da bodo člani mednarodne skupnosti ostali enotni. "S tem izzivom se moramo skupaj spoprijeti," so menili.
Ahmadinedžad: Iranski odgovor bo uničujoč in odločen

Vsaki državi, ki razmišlja o napadu na Iran, grozi "uničujoč in odločen" odziv, je na vojaški paradi ob 25. obletnici izbruha iransko-iraške vojen izjavil iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad. "Naši sovražniki razumejo, da smo zelo resni pri obrambi naše države," je dejal, pri čemer naj bi mislil na Izrael in ZDA.
Ahmadinedžad je še zatrdil, da si Iran predvsem želi miru, stabilnosti, pravičnosti in enakosti v mednarodnih odnosih. Iran si je vselej prizadeval za prijateljske odnose z drugimi državami, je še dejal.
Iran bo branil svoj jedrski program
Kot je že v sredo izjavil Ahmadinedžad, je Iran odločen branil svoj jedrski program, vendar ne želi spora z Zahodom. Po njegovih besedah Iran tako želi doseči višjo stopnjo razvoja, česar pa ne želijo zahodne sile. To je Ahmadinedžad dejal, potem ko so ZDA izjavile, da se krepi podpora temu, da bi vprašanje iranskega jedrskega programa prenesli pred Varnostni svet Združenih narodov.