Kritiki iranske proizvodnje obogatenega urana, predvsem ZDA in precej evropskih držav, trdijo, da ga je možno uporabljati za izdelavo atomskih bomb, zaradi česar bi morali prepovedati njegovo uporabo tudi za proizvodnjo energije. Iranski predsednik Mohammad Khatami je izjavil, da je Iran pripravljen narediti vse, da se problemi rešijo, v zameno za pravico, da Iran vendarle ima svoje jedrsko orožje.
Zahteve tudi s strani IAEA
IAEA je Iranu naložila, da mora do 31. oktobra razjasniti svoj jedrski program ter dovoliti nenapovedane in neomejene inšpekcije jedrskih objektov, generalni direktor IAEA Mohamed El Baradej pa naj bi svetu guvernerjev IAEA 7. novembra poročal o odgovoru Irana na zahteve sveta. Če Iran ne bo izpolnil njihove zahteve, bodo to vprašanje napotili v Varnostni svet ZN. "Prizadevamo si za konstruktiven dialog z Evropsko unijo in smo optimistični glede rezultata," je povedal tiskovni predstavnik iranskega zunanjega ministrstva Asefi, obenem pa ponovil, da Iran ne priznava ultimata IAEA. Kljub temu pa je nakazal, da je prišlo do napredka v pogovorih z El Baradejem med pogovori v Teheranu minuli teden.
Na pogovorih med iranskimi predstavniki in IAEA o podpisu dodatnega protokola k sporazumu o neširjenju jedrskega orožja (NPT) so odpirali tudi druga vprašanja, predvsem glede zaskrbljenosti Irana glede inšpekcij na določenih mestih, ki so religioznega značaja. Vrh v Iranu je sicer pripravljen na nadaljnja posvetovanja s strokovnjaki IAEA, o pripravljenosti do podpisa dodatnega protokola, ki bi inšpektorjem IAEA omogočil dostop do vseh jedrskih objektov v Iranu brez predhodne napovedi, pa je Teheran izrazil že v petek, in sicer pod pogojem, da lahko nadaljuje z razvijanjem jedrskega programa za pridobivanje energije v civilne namene.
Iransko povabilo Francije, Velike Britanije in Nemčije
Uradni Teheran je povabil zunanje ministre Francije, Velike Britanije in Nemčije na pogovore o spornem iranskem jedrskem programu. Po besedah tiskovnega predstavnika Asefija, naj bi predstavniki trojice držav v Iran prispeli "zelo kmalu", čeprav ni navedel natančnega datuma njihovega prihoda. Do sedaj iz Pariza, Londona in Berlina še ni prišla nobena potrditev, da bo do obiska v Teheranu zares prišlo.