Mednarodni agenciji za jedrsko energijo (IAEA) naj bi Iran še danes poslal pismo, v katerem zagotavlja podpis dodatnega protokola k sporazumu o neširjenju jedrskega orožja (NPT), ki inšpektorjem ZN omogoča dostop do vseh iranskih jedrskih objektov.
"Pred vašo vlado uradno naznanjam, da dajemo IAEA danes pismo s pristankom na dodatni protokol NPT," je ob današnjem srečanju z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom dejal predsednik iranskega sveta za nacionalno varnost Hasan Rohani.
Rusija je pripravljenost Irana, da sodeluje z IAEA, pozdravila, Putin pa je poudaril, da sedaj ni več nobenega argumenta proti sodelovanju Rusije in Irana na področju civilne rabe jedrske energije. Glede postopkov bogatenja urana je ruski predsednik dejal, da Iran sicer ima pravico izvajati te vrste aktivnosti, da pa ga veseli, da se je sam odločil za omejitve. Putin je tudi sporočil, da je sprejel povabilo iranskega predsednika Mohameda Hatamija za obisk Irana.
Rusija na jugu Irana gradi jedrsko elektrarno
Rusija v Bušerju na jugu Irana gradi 800 milijonov vredno jedrsko elektrarno, ki naj bi bila končana do konca leta 2004. ZDA na Rusijo pritiskajo, naj gradnjo prekine, oziroma naj nadaljevanje sodelovanja pogojuje z iranskim podpisom dodatnega protokola NPT. Kremlin na to sicer ni pristal, je pa podaril, da deli zaskrbljenost Bele hiše.
Rusija je tudi vztrajala, da se vso porabljeno gorivo vrne nazaj v Rusijo. Kot je za rusko tiskovno agencijo Interfax povedal ruski zunanji minister Igor Ivanov, je Rohani med današnjimi pogovori s Putinom potrdil pripravljenost Irana, da sprejme sporazum o vračanju jedrskega goriva.
Iran je po zgodovinskih pogovorih z zunanjimi ministri Nemčije, Francije in Velike Britanije v Teheranu že oktobra sporočil, da je pripravljen ustaviti postopke za obogatitev urana, sodelovati z IAEA in podpisati dodatni protokol k NPT, s katerim bodo med drugim inšpektorjem IAEA omogočene nenapovedane inšpekcije jedrskih obratov. 23. oktobra je IAEA tudi predal dokumente o preteklih dejavnostih na področju jedrske energije, 5. novembra pa izročil še načrte centrifug, ki lahko proizvajajo visoko obogateni uran.