Iranske oborožene sile so pripravljene na soočenje s kakršnokoli grožnjo iranskemu jedrskemu programu, je dejal glavni iranski jedrski pogajalec Ali Laridžani. Napada sicer ne pričakuje. "Naši sovražniki nimajo takšne moči," je ocenil. "Naši sovražniki vodijo psihološko vojno, da bi nas tako odvrnili od naših jedrskih stališč," je dodal.
"Oborožene sile islamske republike so popolnoma pripravljene, da se soočijo z vsakršno grožnjo naših sovražnikov," naj bi v četrtek na srečanju z iranskimi verskimi predstavniki v verskem središču Kom dejal Laridžani.
ZDA in Izrael, ki sta glavna "sovražnika" Irana, nikoli nista izključila možnosti vojaškega napada na Iran, da bi tako ustavila nadaljevanje iranskega jedrskega programa, za katerega sta prepričana, da je namenjen oborožitvi islamske republike z jedrskim orožjem. Teheran po drugi strani vztraja, da je njegov jedrski program povsem miroljubne narave in da ima država pravico do takšnega načina pridobivanja energije.
Ameriški obrambni minister Robert Gates je med nedavnim obiskom v Bahrajnu dejal, naj si Iran ne misli, da ima zaradi položaja v Iraku taktično prednost pred ZDA in da si lahko privošči agresivno vedenje. Ob tem je poudaril, da si ZDA ne želijo vojaškega konflikta z Iranom in da imajo na voljo še dovolj drugih sredstev, preden bi se bile primorane zateči k uporabi sile, vsekakor pa bodo v Perzijskem zalivu odigrale še pomembno vlogo. "Še dolgo bomo tu," je dejal Gates.
Demokrati svarijo Busha
Vodja demokratske večine v senatu Harry Reid iz Nevade je v petek skupaj s predsednico predstavniškega doma kongresa Nancy Pelosi iz Kalifornije opozoril predsednika Georgea Busha, naj si ne dovoli napasti Irana brez izrecnega dovoljenja kongresa. Reid dejal, da Bush nima avtoritete za kaj takšnega in mora najprej prositi kongres za dovoljenje.
Demokratska voditelja sta preventivno opozorilo izdala potem, ko so Bush in člani njegove administracije zadnji teden dni okrepili kampanjo opozarjanja na iransko vmešavanje v notranje zadeve Iraka. Bush je v svoji najavi nove strategije za Irak poudaril, da bodo ameriške sile preprečile dotok orožja in druge podpore upornikom v Iraku iz sosednjih držav, poleg tega pa je v Perzijski zaliv poslal dodatno letalonosilko.
Ameriška opozorila Iranu
Obrambni minister ZDA Robert Gates je pred ameriškim kongresom pričal, da je predsednik Bush z grožnjami Iranu mislil na to, da bodo ameriške sile posredovale proti zunanjim dejavnikom znotraj Iraka, čeprav pa ni izključil možnosti, da bi se kaj zgodilo tudi čez mejo.
Očitno je, da je Bush povsem zanemaril predlog tako imenovane Bakerjeve komisije strokovnjakov za zunanjo politiko pod vodstvom nekdanjega državnega sekretarja Jamesa Bakerja, ki so mu priporočili, naj se z Iranom in Sirijo začne pogajati. Sopredsedujoči Bakerjevi komisiji, nekdanji kongresnik Lee Hamilton je v petek v odboru predstavniškega doma dejal, da bi se administracija morala pogajati. Vprašal je, ali ima administracija res tako malo zaupanja v lastne diplomate, da se jih boji soočiti z nekom, ki ima drugačno mnenje.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.