
Svet guvernerjev Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) na Dunaju odloča o tem, ali naj iransko jedrsko vprašanje obravnava varnostni svet ZN. Generalni direktor agencije Mohamed El Baradej je sicer pred začetkom zasedanja izrazil optimizem, da Varnostnemu svetu ne bo treba ukrepati. “Še vedno upam, da bomo v naslednjem tednu dosegli dogovor,” je dejal.
V minulem tednu sta poskušali dogovor z Iranom glede njegovega jedrskega programa doseči tako Rusija kot evropska trojka, a napredka v pogajanjih ni bilo. El Baradej pa poudarja, da je "obžalovanja vredna in zaskrbljujoča zadeva, da tudi po treh letih intenzivnih preiskav še vedno obstaja negotovost o obsegu in naravi iranskega jedrskega programa", in od Teherana zahteva večjo transparentnost. To je zapisal v dolgo pričakovanem poročilu o Iranu, ki ga obravnavajo na Svetu guvernerjev IAEA.
Iran pripravljen popustiti?
El Baradej naj sicer ne bi bil navdušen nad uvedbo sankcij, saj bi to zaprlo pot diplomaciji.
Iran naj bi sicer pred zasedanjem na Dunaju izrazil pripravljenost na kompromis. Tako naj bi pristal na podaljšanje moratorija na pridobivanje jedrskega goriva, če bi mu mednarodna skupnost dovolila, da v manjšem obsegu nadaljuje z raziskavami bogatenja urana.
Da bi moral Iran imeti to pravico, trdi predvsem Rusija, pri čemer jo podpira tudi El Baradej, ki pa zahteva, da morajo vse aktivnosti potekati pod budnim očesom IAEA, medtem ko Francija, Velika Britanija, Nemčija in Združene države Amerike temu ostro nasprotujejo.
Iran je sicer že v petek sporočil, da je pripravljen za do dve leti ustaviti industrijsko bogatenje urana, vendar pa Evropska unija zahteva kar desetletni moratorij na vse aktivnosti, povezane s tem. Ponudbe naj ne bi sprejeli tudi zato, ker med strokovnjaki velja prepričanje, da bo Iran šele v dveh do treh letih razvil tehnologijo, ki bi mu omogočala bogatenje urana v večjem obsegu.

Dvojni standardi?
Iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad je zagrozil, da bi imele sankcije proti Iranu lahko resne posledice za ves svet. Zahod pa je obtožil dvojnih standardov. Opozoril je namreč, da so Indija, Izrael in Pakistan skrivaj razvili jedrsko orožje, a zaradi tega niso trpeli posledic.
Da dločitev za sankcije ne bi bila modra, menijo tudi analitiki, ki so prepričani, da bi se s tem močno okrepil položaj skrajnih konservativcev v Iranu.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.