Tujina

Iran se bo pogajal

Teheran/Taipei, 18. 10. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Iran je izjavil, da se je z Evropo pripravljen pogajati o dolžini začasne zaustavitve bogatenja urana, vendar se pravici do tega programa ne mislijo odreči.

Vodja iranskih pogajalcev Hasan Rovhani je dejal, da so se pripravljeni pogajati, "če bo Evropa iz kakršnih koli taktičnih razlogov zahtevala začasno prekinitev bogatenja urana". "Če pa bi zahtevali stalno prekinitev, bodo vsi dogovori jalovi," je dodal.

Joschka Fischer, Dominique de Villepin in Jack Straw s Hasanom Rovhanijem (foto: Reuters)
Joschka Fischer, Dominique de Villepin in Jack Straw s Hasanom Rovhanijem (foto: Reuters) FOTO: Reuters
Predsednik severnokorejskega parlamenta Kim Yong Nam je izjavil, da se bo Severna Koreja trudila za mirno rešitev krize, ki je nastala zaradi njenega nuklearnega prorama.

Rovhanijeva izjava se nanaša na načrte Velike Britanije, Francije in Nemčije, da bi Iranu ponudili spodbude za upoštevanje zahtev Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA), po katerih bi lahko Iran uvažal jedrsko gorivo za energetsko uporabo. Z načrtom želijo diplomati doseči privolitev Teherana v odprtje iranskih jedrskih programov inšpektorjem IAEA in zaustavitev bogatenja urana.

Diplomati želijo doseči privolitev Teherana v odprtje iranskih jedrskih programov inšpektorjem IAEA . Na sliki je predsednik IAEA Mohamed El Baradej
Diplomati želijo doseči privolitev Teherana v odprtje iranskih jedrskih programov inšpektorjem IAEA . Na sliki je predsednik IAEA Mohamed El Baradej FOTO: Reuters

Rovhani je poudaril, da so razvijanje jedrske tehnologije v miroljubne namene in s tem povezani projekti v Sporazumu o neširjenju jedrskega orožja (NPT) omenjeni kot legitimna pravica vseh podpisnic sporazuma. "Iz tega sledi, da so vse zahteve v nasprotju z NPT ne le nelogične, temveč tudi v nasprotju z mednarodno sprejetimi določili," je dejal in dodal, da "je Iran inšpektorjem IAEA predstavil vse pomembne dokumente in podatke o jedrskih projektih v državi".

Tajvan ne namerava razvijati jedrskega orožja

Tajvanske oblasti so sporočile, da ne nameravajo razvijati jedrskega orožja, da pa potrebujejo sodobno orožje, s katerim bi se lahko obranili pred vojaškimi grožnjami Kitajske. "Ne nameravamo razvijati, raziskovati ali proizvajati jedrskega orožja, vendar nujno potrebujemo učinkovito obrambo pred možnim udarcem s Kitajske," je izjavil namestnik tajvanskega obrambnega ministrstva Tsai Ming-yen. Dodal je, da Tajvan v minulih dveh desetletjih ni skrivoma razvijal jedrskega orožja, o čemer so poročali nekateri mediji.

Tajvan je v 80. letih prejšnjega stoletja ustanovil jedrski laboratorij, ki naj bi bil povezan z vojaškim programom za razvoj jedrskega orožja. Laboratorij so nato pod pritiski ZDA in ZN zaprli.

Mediji so nedavno poročali, da je IAEA avgusta na Tajvan poslala strokovnjake, potem ko so s pregledom vzorcev ugotovili, da so na otoku v okviru vojaškega jedrskega programa, ki naj bi ga ukinili pred 20 leti, delali preizkuse z ločevanjem plutonija.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1