
Iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad je danes v redkem pogovoru za ameriški medij televiziji ABC povedal, da se Iran ameriškega napada ne boji, saj je verjetnost takega napada "zelo majhna", Iran pa je tudi jasno pokazal, da bo odločno kaznoval slehernega napadalca. "Zakaj bi se bali," je bil samozavesten iranski predsednik.
'Iran ne dobavlja orožja'
Iranske oblasti so zavrnile trditve ZDA, da njihovi agenti šiitskim upornikom v Iraku dobavljajo bombe, ki lahko prebijejo oklep tanka. "Ameriške obtožbe o iranski vpletenosti v težave v Iraku so neutemeljene," je izjavil tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva Mohamed Ali Huseini.
V nedeljo je skupina neimenovanih visokih ameriških predstavnikov novinarjem v Bagdadu pokazala domnevne dokaze o tem, da iranski agenti v Irak tihotapijo orožje, tudi bombe, ki lahko prebijejo železni oklep. Po njihovih trditvah so te bombe od maja 2004 ubile 170 ameriških in zavezniških vojakov.
Tudi Ahmadinedžad je za ABC te "dokaze" zavrnil kot kose papirja. "Stališče naše vlade je, da nasprotujemo slehernemu konfliktu v Iraku," je dejal. Obenem pa je poudaril, da si Iran v Iraku ne želi tujih sil, saj ima Irak za vzdrževanje varnosti in stabilnosti na voljo svoje institucije in demokratično izvoljeno vlado. "Nasprotujemo slehernemu konfliktu in slehernemu prelivanju krvi. Zato smo proti ameriški prisotnosti," je poudaril ter izrazil prepričanje, da se bo v Irak vrnil mir, ko bodo državo zapustili tuji vojaki.
Predstavnik iranskega zunanjega ministrstva je dejal, da te obtožbe niso prepričale niti ameriškega kongresa. "Celo CIA je zatrdila, da ne more obtožiti Irana, da je vpleten v težave v Iraku," je dodal.
Tudi predstavnik iranskega veleposlaništva v Bagdadu je zavrnil obtožbe. "To ni res. Ni pravično. Iran ne dobavlja orožja. To je podobno kot ameriške trditve o orožju za množično uničevanje Sadama Huseina," je izjavil iranski diplomat.
ZDA so pred invazijo na Irak leta 2003 na ves glas razlagale, da tedanji iraški voditelj kopiči orožje za množično uničevanje. To se je kasneje izkazalo za laž in danes ZDA priznavajo, da je šlo za napako.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.