Iran je torej privolil v dodatni protokol k sporazumu o neširjenju jedrskega orožja, ki bi inšpektorjem Mednarodne agencije za jedrsko energijo omogočil večji nadzor nad njihovimi jedrskimi dejavnostmi. Zunanji ministri Nemčije, Francije in Velike Britanije, so pred tem v Teheranu opozorili na "zelo resne probleme", če ne bodo omogočili "polne transparentnosti" jedrskega programa.
Prav tako Teheran obljublja, da bo za nedoločen čas opustil vse postopke za obogatenje urana, je sporočil francoski zunanji minister Dominique de Villepin, ki je skupaj z britanskim in nemškim kolegom, Jackom Strawom in Joschko Fischerjem na pogovorih z oblastmi v Teheranu. "Danes smo našli rešitev za obstoječe probleme: to pomeni, da bo Iran podpisal dodatni protokol, popolnoma sodeloval z Mednarodno agencijo za jedrsko energijo (IAEA) ter suspendiral program obogatitve urana," je dejal vodja francoske diplomacije de Villepin. De Villepin, Straw in Fischer pa so privolili, da lahko Iran še naprej uporablja jedrsko energijo v miroljubne namene.
"Iran je pripravljen narediti vse potrebno za podpis dodatnega protokola in postati 81. država podpisnica" tega dokumenta, pa je po zaključku triurnih pogovorov s trojico evropskih ministrov dejal iranski sekretar za varnost Hasan Rovhani, ki je pristojen za iranski jedrski program. Rovhani je še pojasnil, da bo do začetka uresničevanja protokola preteklo več mesecev, v končni fazi pa bo parlament tisti, ki bo dokončno ratificiral besedilo. "Iran je prostovoljno privolil, da bo začasno prekinil aktivnosti v zvezi z obogatitvijo urana," je dodal.
Ministri so po srečanju z Rovhanijem objavili skupno izjavo, v kateri so pozdravili "pomembno" odločitev Irana, da bo omogočil "popolno transparentnost" svojih jedrskih aktivnosti in dal jamstvo, da "jedrsko orožje nima mesta v obrambni strategiji" te države.
Evropski zunanji ministri optimistični
"Zelo sem optimističen, da bomo dosegli polno izpolnitev obveznosti," je novinarjem dejal francoski zunanji minister de Villepin. "Želimo polno trasparentnost informacij, ki jih potrebujemo, in polno pripravljenost Irana za izpolnitev obveznosti do mednarodne skupnosti," je dodal minister.
"Če se bomo sporazumeli, bo to pomemben korak naprej. Če se ne bomo mogli sporazumeti, pa bomo imeli resen problem," pa je menil vodja nemške diplomacije Fischer. Pojasnil je, da je namen njihovega obiska predvsem vzpostaviti temeljno zaupanje ter zagotoviti preglednost in nadzor nad iranskim jedrskim programom. Britanski zunanji minister Straw je povedal, da EU spoštuje iranski jedrski program, ki je namenjen civilnim potrebam, v nobenem primeru pa ne odobrava programa, ki bi bil namenjen širitvi jedrskega materiala.
Do obiska prišlo po povabilu iz Teherana
Trojica ministrov se je srečala še z iranskim sekretarjem za varnost Hasanom Rovhanijem, po napovedih pa naj bi jih kasneje sprejel tudi iranski predsednik Mohamed Hatami. Ministri naj bi iransko vodstvo znova pozvali, da izpolni vse zahteve Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA). Straw, de Villepin in Fischer so sicer v Iran prispeli, potem ko jih je na pogovore o iranskem jedrskem programu v nedeljo povabil uradni Teheran.
IAEA je pozvala Iran, naj do konca oktobra predloži vse podrobnosti svojega jedrskega programa in podpiše dodatni protokol k sporazumu o neširjenju jedrskega orožja (NPT), ki bi njihovim inšpektorjem omogočil nenapovedane dostope do jedrskih objektov v državi. V nasprotnem primeru bodo to vprašanje napotili v Varnostni svet OZN. Generalni direktor IAEA Mohamed El Baradej naj bi svetu guvernerjev IAEA 7. novembra poročal o odgovoru Irana na te zahteve.
Iran je minuli petek sporočil, da je pripravljen podpisati protokol, če bo lahko nadaljeval svoj jedrski program v miroljubne namene, od EU pa pričakuje, da mu bo dovolila uporabo jedrske energije v miroljubne namene in tehnično podporo pri obogatitvi urana.