
Iran vztraja, da predelovanja urana ne bo ustavil, evropske grožnje s sankcijami Varnostnega sveta Združenih narodov, če Teheran v naslednjih dveh tednih ne bo zamrznil jedrskih dejavnosti, ki vodijo v bogatenje urana, pa je zavrnil. Kot je dejal tiskovni predstavnik iranskega zunanjega ministrstva Hamid Reza Asefi, ima Iran po Sporazumu o neširjenju jedrskega orožja (NPT) vso pravico do bogatenja urana v miroljubne namene.

Generalni direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Mohamed El Baradej je v zadnjem poročilu o iranskem sodelovanju z agencijo navedel, da je Iran od avgusta, ko je obnovil jedrske dejavnosti v Isfahanu, proizvedel okoli 6800 kilogramov uranovega heksafluorida. Iz tega strupenega plina se nato s pomočjo centrifug lahko ustvarja obogateni uran, ki ga je mogoče uporabiti kot vir energije ali pa za izdelavo jedrskega orožja.
O sodelovanju Irana z IAEA bo 19. septembra vnovič razpravljal 35-članski svet guvernerjev IAEA. Ena od možnosti, o kateri naj bi razpravljal, je tudi ta, da bi iransko vprašanje prenesli pred VS ZN, ki bi zatem razpravljal o morebitnih sankcijah. S tem je Iranu zagrozila tudi evropska trojka - Nemčija, Francija in Velika Britanija - ki se z Iranom pogaja v imenu Evropske unije.