Iraški premier Ibrahim al Džafari je danes izrazil pričakovanje, da bodo iraški šiiti, suniti in Kurdi v predvidenih treh dneh dosegli dogovor o spornih točkah v osnutku nove iraške ustave, ki je bil v ponedeljek zvečer predložen v parlament. Ob tem je omenil, da bi parlament v četrtek lahko glasoval o osnutku, tudi če se suniti z njim ne bodo strinjali.
"Ne moremo ustreči vsakomur," je na novinarski konferenci v Bagdadu dejal šiitski politik al Džafari. Ko bo večina Iračanov sprejela glavne točke osnutka, ga bo sprejel parlament, 15. oktobra pa naj bi o njem odločali iraški državljani na referendumu.
Generalni sekretar sunitske islamske stranke Tarik al Hašimi je po drugi strani kritiziral način poteka dosedanjih pogajanj o osnutku nove ustave. "Če se bo tako nadaljevalo, dvomim, da bomo dosegli dogovor," je dodal.
Evropska komisija: Ustava naj bo sprejemljiva za vse
Evropska komisija je medtem danes pozvala verske in etnične skupine v Iraku, naj dosežejo dogovor o taki ustavi, ki bo sprejemljiva za vse iraške državljane, ključno pa je, da pri tem sodelujejo vsi. "Vendar pa ni naša naloga, da Iraku predpisujemo, kako naj bo videti njegova ustava," je v Bruslju povedala tiskovna predstavnica Evropske komisije.
Iraški parlament je v ponedeljek zvečer za tri dni preložil glasovanje o osnutku nove ustave, da bi šiiti, suniti in Kurdi lahko dosegli dogovor o spornih točkah. Predsednik narodne skupščine Hadžim al Hasani je nekaj minut pred iztekom roka za sprejetje ustave povedal, da je parlament prejel osnutek ustave, da pa obstaja velik interes za dosego soglasja, tako da bi ta ustrezal vsem.
Glavno sporno vprašanje naj bi bila federalna ureditev Iraka, za katero se zavzemajo predvsem Kurdi in šiiti, ki si želijo avtonomije na severu in jugu Iraka, suniti pa ji odločno nasprotujejo. Sporni sta še delitev oblasti med predsednikom, parlamentom in vlado ter omenjanje nekdaj vladajoče stranke Baas v ustavi.