Iraški premier Haider al Abadi je razglasil konec triletne vojne proti skrajni džihadistični skupini Islamska država (IS) v Iraku. Sporočil je tudi, da so iraške sile v celoti prevzele nadzor na območju ob meji s Sirijo.
Redko poseljeno puščavsko območje med rekama Evfrat in Tigris je veljalo za še zadnje območje pod nadzorom džihadistov v Iraku, potem ko so vojaške in paravojaške enote iz njihovih rok pred tem znova prevzele vsa mesta, nazadnje 17. novembra mesto Rava v dolini Evfrata.
"Naši sovražniki so hoteli uničiti našo civilizacijo, vendar smo zmagali prek naše enotnosti in odločenosti. V kratkem času smo dosegli zmago," je dejal Abadi na novinarski konferenci v Bagdadu.
ZDA pozdravile konec okupacije IS v Iraku
Združene države Amerike so pozdravile konec "podle okupacije" Islamske države v Iraku. Opozorile pa so, da to ne pomeni konca boja poti terorizmu, pa tudi IS, v Iraku.
"Iraška izjava kaže, da so bili izbrisani zadnji ostanki samooklicanega kalifata Islamske države v Iraku in da so ljudje na območju osvobojeni njenega brutalnega nadzora," je sporočila tiskovna predstavnica State Departmenta Heather Nauert.
"ZDA se pridružujejo vladi v Iraku pri poudarku, da osvoboditev Iraka ne pomeni, da je v državi končan boj proti terorizmu in celo proti IS," je dodala. Opozorila je, da morajo ostati budni v boju proti vsem skrajnim ideologijam, da bi preprečili vrnitev IS ali nastanek grožnje drugih terorističnih skupin.
"Globalna koalicija je ponosna, da je lahko podprla iraške varnostne sile, ki so se pogumno borile do zmage nad teroristi," je dodala predstavnica Washingtona, ki je vodil mednarodno koalicijo. Ta je z letalskimi napadi od leta 2014 podpirala iraške sile v boju proti džihadistom.
Dodala je, da so ZDA od leta 2014 za humanitarno pomoč Iraku namenile skoraj 1,7 milijarde dolarjev (1,45 milijarde evrov), za stabilizacijo države pa še 265 milijonov dolarjev (dobrih 225 milijonov evrov). Po njenih besedah so pomagali 2,7 milijona Iračanom, da so se lahko vrnili na svoje domove.
Islamska država izgubila že skoraj vse ozemlje
IS je čezmejni kalifat v velikosti Velike Britanije na območju Iraka in Sirije razglasil junija leta 2014, po obsežnih operacijah iraških, sirskih in kurdskih sil pa je do zdaj izgubil že skoraj vse ozemlje.
V Iraku je takrat zavzel obsežna območja severno in zahodno od Bagdada, tudi drugo največje mesto v državi Mosul, in s tem ogrozil obstoj iraške države. Iraška vojska se je džihadistom zoperstavila ob pomoči letalskih napadov mednarodne koalicije pod vodstvom ZDA, ko je avgusta 2014 sprožila protiofenzivo za povrnitev svojega ozemlja.
V Siriji po navedbah Sirskega observatorija za človekove pravice IS nadzoruje še približno osem odstotkov ozemlja province Deir Ezor.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.