Protesti v arabskem svetu so opogumili Iračane, ki so v preteklih dneh na ulicah zahtevali izboljšanje kakovosti življenja in spremembe v vladnih službah. Tisti, ki so se zbrali na ulicah, so opozarjali na revščino, brezposelnost ter pomanjkanje hrane, vode in elektrike.
"Irak je trpel pod tiranijo Sadama Huseina, še vedno pa trpimo zaradi slabe oskrbe z osnovnimi dobrinami,“ je dejal protestnik Basam Abdulrazaq. "To, kar se je zgodilo v Egiptu in Tuniziji, je za nas nekakšna motivacija. Zato smo začeli protestirati, da jim damo vedeti, da ne bomo tiho in da bomo na glas govorili o grozljivih stvareh, ki se dogajajo v Iraku,“ je dejal protestnik Wiam Saber.
In čeprav protesti v Bagdadu niso bili tako množični kot tisti v Egiptu, pa jim je prisluhnil iraški premier Nuri al Maliki. Ta se je namreč odločil, da si občutno zmanjša plačo. "Petdeset odstotkov moje plače bo šlo nazaj v državno blagajno,“ je obljubil in dodal, da gre pri tem za njegov prispevek k zmanjšanju razlik v plačah javnih uslužbencev. Plača prvega človeka iraške vlade znaša 30.000 dolarjev mesečno.
Iraški poslanci prejmejo 27.000 dolarjev na mesec, a si morajo iz tega zneska plačevati osebne varnostnike, ki jih je lahko tudi trideset. Učitelj v Irak zasluži 350 dolarjev mesečno.
Iraški premier je sicer danes tudi dejal, da bo poskusil uveljaviti ustavni amandma, ki bo premiersko funkcijo omejil na dva mandata. "Ustava ne prepoveduje tretjega, četrtega ali petega mandata, a sam sem se odločil, da po izteku trenutnega mandata ne bom poskusil dobiti še enega,“ je dodal.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.