Hrvaški državni vrh in žena pogrešanega kapitana pozivata k nadaljevanju iskalne akcije, po spletu je zaokrožila tudi peticija. Kot je znano, je vlačilec Bourbon Rhode s 14 ljudmi na krovu zaradi močnih valov, v katerih se je znašel zaradi orkana Lorenzo, potonil 26. septembra v Atlantiku, 2.000 kilometrov od najbližje obale – francoskega otoka Martinik.
Napori hrvaškega državnega vrha, prebivalci Šibenika sprožili spletno peticijo
Reševalne ekipe so našle tri preživele in štiri trupla, za sedmimi mornarji in tremi reševalnimi čolni pa se je izgubila vsaka sled. "Od torka, 1. oktobra, nismo našli niti ene osebe. Po tednu dni iskanja je možnost za preživetje teh ljudi na morju, četudi so dobro opremljeni, močno zmanjšana," so po poročanju France Presse v soboto sporočili koordinatorji iskanja iz Martinika in prekinili iskalno akcijo. Družina kapitana iz Šibenika je zaradi prekinitve iskalne akcije, ki so jo označili za "škandalozno in sramotno odločitev", šokirana, besna in obupana.
Prebivalci Šibenika so na Facebooku zato sprožili peticijo, s katero zahtevajo nadaljevanje iskalne akcije. V samo nekaj urah jo je podpisalo več tisoč ljudi, do zdaj že več kot 26.000.
Naporom za iskanje se je pridružil tudi hrvaški državni vrh. Hrvaška predsednica Kolinda Grabar-Kitarović je francoskega predsednika Emmanuela Macrona prosila, naj se zavzame za nadaljevanje iskalne akcije pogrešanih mornarjev v Atlantiku. Oglasil se je tudi hrvaški zunanji minister Gordan Grlić Radman, ki prav tako kot družina pogrešanega kapitana verjame, da je Miškić še živ in da še niso izčrpali vseh možnosti, ki so na voljo.
Žena kapitana se po pomoč obrača k ZDA
Kapitanova žena je v odprtem pismu pozvala oblasti, da za pomoč zaprosijo ZDA. V pismu je zapisala, da hrvaška reševalna gorska služba trdi, da je možno s satelitskimi posnetki pregledati ocean in opaziti kakršenkoli objekt, ki ne sodi v naravno okolje.
Slape za reševanje, na katerih naj bi bilo možno preživeti okoli mesec dni, bi lahko izsledili s pomočjo te tehnologije na zelo preprost način, so pojasnili. A kot pravijo, reševalna služba ne more vedeti, ali je to področje oceana pokrito s satelitskimi posnetki. To informacijo morajo pridobiti od pristojnih služb ZDA, ki satelitsko nadzorujejo to področje s tehnologijo, ki je najboljša na svetu. Kapitanova žena je tako pozvala hrvaški državni vrh, da zaprosi ZDA, da z njimi delijo koristne informacije, ki bi pomagale pri iskanju kapitana in posadke.
Za pomoč državnega vrha pri iskanju nesrečnega kapitana se je zahvalil tudi hrvaški sindikat pomorščakov. Upajo, da bodo hrvaška in ukrajinska prizadevanja za nadaljevanje iskanja kapitana in posadke obrodila sadove.
Je bil vlačilec v zelo slabem stanju?
Kot so dejali, se družina hrvaškega kapitana ''dobro drži, njegova žena pa se trudi, da bi pomagala pri iskanju''. Kot so pojasnili v sindikatu, po spletu kroži tudi fotografija ladje z nedavnega remonta v Las Palmasu, na kateri je vlačilec v zelo slabem stanju. Verodostojnost fotografije sicer ni potrjena, poudarjajo v sindikatu, a če je le pol tega, kar se vidi, resnično, mora nekdo iz Bourbona končati v zaporu, dodajajo v sindkatu.
Hrvaški portal Morski.hr je medtem objavil dokumente tehnične inšpekcije ladje. Kot ugotavljajo strokovnjaki, je bila ladja v tako slabem stanju, da je ni bilo mogoče popraviti v manj kot dveh tednih. Za vsa potrebna popravila so namreč potrebovali vsaj dva meseca. Kot stoji v poročilu, so imeli velike težave z enim od motorjev.
"Imeli so težave z ventili. Okvare bi lahko povzročile poplavo. Predvidevam, da se je eden od ventilov enostavno zlomil in posadka je bila nemočna pri zaustavljanju poplave. Na več delih je bilo moč opaziti korozijo, prav tako pa so bila neprepustna vrata v katastrofalnem stanju. Zelo sem besen, ker so takšno ladjo pustili na morje," je povedal eden od kapitanov Burbonovih ladij, ki je dokumente posredoval omenjenemu portalu. Prav tako je opozoril, da so vsi ventili potrebovali remont in da je bilo dvanajst dni v servisa nedvomno prekratek čas za zagotovitev brezhibnosti plovbe.
Trije rešeni ukrajinski mornarji trdijo, da se je vsaj sedem članov posadke vkrcalo na splave za reševanje.
Po podatkih francoskega kriznega štaba CROSS je bila ta akcija njihova največja na morju v zadnjih 20 letih. Vanjo so bili vključena letala in helikopter, pa posebni čolni in letala ter vse trgovske ladje, ki so bile v bližini. Preiskali so 110.000 kvadratnih kilometrov oceana, kar je dvakratno ozemlje Hrvaške.
Ladijska družba Burbon je medtem sporočila, da iskanje kapitana Dina Miškića nadaljuje ladja Alp Striker, obveščene pa so vse komercialne ladje, ki se nahajajo v območju. "Operacija iskanja, ki jo izvaja krizni štab CROSS, se nadaljuje. Ladja Alp Striker, ki je lahko deluje na velikih razdaljah, še naprej preiskuje območje," so sporočili iz Burbona.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.