"V tem trenutku ni ključno iskanje krivcev," tako argentinski predsednik Mauricio Macri, ki je svojcem 44-članske posadke pogrešane podmornice ARA San Juan obljubil, da bodo iskali "dokler bo treba".
Macri se je tudi srečal s predstavniki argentinske vojske, potem ko je mornarica zadnje dni postala tarča ostrih kritik svojcev in dela politike, češ da prikriva informacije.
Svojce so nazadnje razjezila poročila o tem, da naj bi na lokaciji, kjer naj bi se nahajala podmornica, že pred dnevi prišlo do eksplozije, pristojni pa naj bi celo domnevali, da je bila ta za člane posadke usodna. Oče enega od pogrešanih članov posadke je dejal, da naj bi mu zanesljiv vir povedal, da "so vsi mrtvi", so poročali argentinski mediji.
"To je za vse zelo težko obdobje. Seveda predvsem za svojce, a izginotje in iskanje podmornice se je dotaknilo vseh Argentincev," je dejal Macri, ki je posvaril pred prehitrim obtoževanjem domnevno krivih. "Najprej moramo ugotoviti, kaj se je pravzaprav zgodilo," je poudaril.
Upanja, da bi člani posadke še vedno bili živi, sicer skoraj ni več, saj se je rok, do katerega naj bi jim zmanjkalo kisika, že zdavnaj iztekel. In medem ko Macri verjame, da bodo tudi z mednarodno pomočjo podmornico našli, prav tako pa odkrili vzroke tragedije, so svojci prepričani, da že vedo, kaj se je zgodilo.
Oblasti obtožujejo, da so njihove bližnje poslale na "samomorilsko misijo" na razmajani podmornici, ki bi morala že zdavnaj končati na smetišču. Podmornica je bila izdelana leta 1983 v Nemčiji. Dolga je 66 metrov, doseže hitrost do 45 kilometrov na uro, njen doseg pa je 22.224 kilometrov.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.