Skupaj z ratifikacijo omenjenega sporazuma je parlament sprejel tudi nekatera dopolnila k zakonu o ratifikaciji, med drugim tudi priporočilo vladi o reševanju vprašanja vračanja premoženja optantov, ki so po drugi svetovni vojni zapustili ozemlje današnje Hrvaške.
Razprava pred ratifikacijo se je v parlamentu vrtela predvsem okrog nujnosti potrditve sporazuma in izboljšanja odnosov med državam, več govornikov pa se je dotaknilo prav vprašanja vračanja premoženja optantom. Vprašanje je bilo tudi največkrat omenjeno med razlogi proti ratifikaciji sporazuma, vendar je predstavniški dom na glasovanju sprejem dokumenta z večino glasov potrdil.
Voditelji EU so na junijskem vrhu v Bruslju Hrvaški podelili status kandidatke za članstvo v uniji in prižgali zeleno luč za začetek pogajanj v začetku leta 2005. Uradni Zagreb samozavestno napoveduje, da bi lahko država v unijo vstopila že leta 2007 skupaj z "zamudnicama" zadnjega širitvenega vala Bolgarijo in Romunijo, vendar pa so v Bruslju precej bolj previdni in trdijo, da bo vsaka kandidatka obravnavana glede na lastne dosežke in bo lahko v EU vstopila takrat, ko bo polno pripravljena prevzeti obveznosti članstva v povezavi.