Italijo že nekaj dni buri "afera" z dioksinom okužene bivolje mozzarelle. Na slovenskem ministrstvu za zdravje pojasnjujejo, da niso prejeli nobenega uradnega obvestila, da bi se takšni izdelki prodajali v Sloveniji. V kolikor bi do tega prišlo, pa bi o tem takoj obvestili potrošnike.
Na zdravstvenem ministrstvu pojasnjujejo, da so vse države članice v okviru hitrega sistema obveščanja za živila in krmo RASFF dolžne sporočati vse podatke o škodljivih živilih in krmi, ki so v prometu na območju EU. V primeru, da bi preko sistema obveščanja prejeli kakršno koli obvestilo, pa bi o tem nemudoma obvestili potrošnike in poskrbeli, da bi bilo sporno živilo po najhitrejši poti umaknjeno iz prometa.
Evropska komisija je danes v Bruslju zatrdila, da italijanski sir mozzarella, ki naj bi vseboval nedovoljene vrednosti dioksina, ni bil izvožen iz italijanske regije Kampanje niti v druge države članice EU niti v tretje države. Komisija sicer od Italije zahteva kopico podatkov o aferi, a država odgovarja, da je vse zahtevano že posredovala.
Komisija je Italiji postavila rok do šeste ure zvečer, da ji posreduje vse zahtevane podatke - o umiku okuženega sira s trga, o takojšnjem nadzoru nad proizvajalci, o zagotovilih, da so bili vzpostavljeni ukrepi in da je hrana na policah varna ter tudi o spoštovanju določil o še dovoljeni vsebnosti dioksina.
Zaprli 83 bivoljih farm
Italijanske oblasti so v sredo začasno zapečatile 83 bivoljih farm, potem ko so v 25 mlekarnah, kjer proizvajajo sir mozzarella, zaznale nedovoljene vrednosti strupenega dioksina. Vrednosti v teh obratih so zmerno presegale ravni dovoljene po zakonodaji EU, je sporočilo italijansko ministrstvo za zdravje.
Evropska komisija je sicer v sredo Italijo pozvala k takojšnemu posredovanju informacij o domnevno zdravju škodljivi mozzarelli, ki jo predvsem na jugu Apeninskega polotoka pridelujejo iz bivoljega mleka. Opozorila o okuženem bivoljem mleku je Evropska komisija prejela že v letih 2001 in 2003 in takrat je Bruselj Italijo tudi pozval, naj mleko redno testira. Rezultati iz leta 2005 in leta 2006 so pokazali, da pri uživanju izdelkov iz bivoljega mleka ni tveganj za človekovo zdravje.
"Zdaj čakamo na rezultate analiz za leto 2007 in pojasnila sedanjih razmer," so pojasnili pri Evropski komisiji, ki zdravstveni preplah glede mozzarelle jemlje "zelo resno". Če bodo analize pokazale, da so v siru prisotne strupene snovi, bodo morale italijanske oblasti po navedbah komisije tako sprejeti nujne ukrepe za zaščito notranjega trga.
Je preplah utemeljen?
Italijanske oblasti so sicer sprožile preiskave v 130 mlekarnah, kjer proizvajajo mozzarello, nedovoljene vrednosti dioksina pa so zaznale v 25 obratih. Oblasti so nato do dokončnih rezultatov testiranj zapečatile 83 bivoljih farm, ki dobavljajo mleko tem mlekarnam.
Po besedah ministrstva naj bi s takšnimi ukrepi preprečili, da bi tvegani proizvodi prišli do potrošnikov, ter zagotovili varnost proizvodnje mozzarelle tudi v drugih obratih. Italijanske oblasti so tudi zagotovile, da je proizvodnja mozzarelle varna in da v mlekarnah, ki proizvajajo najbolj kakovostno mozzarello, niso zaznale nobenih nedovoljenih vrednosti dioksina.
"Gre za pretiran in neutemeljen alarm," je tako v sredo dejal italijanski zunanji minister Massimo D'Alema.
Že minuli teden so sicer v Neaplju in v okolici mesta Caserta v italijanski deželi Kampanja v karanteno zaprli 66 bivoljih čred. Razlog za zaprtje živali je bila prav visoka vsebnost dioksina v njihovem mleku, iz katerega izdelujejo mehki beli sir. Kontrole mleka izvajajo tudi v drugih krajih na jugu države. Domnevno naj bi bil dioksin v mleku povezan z odpadki, ki preplavljajo južnoitalijanska mesta, vendar pa veliko strokovnjakov opozarja, da neposredne povezave ni moč ugotoviti.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.