Italijanski zunanji minister Gianfranco Fini je pred italijanskim parlamentom zahteval, da poiščejo in kaznujejo odgovorne za smrt italijanskega tajnega agenta Nicole Caliparija, ki so ga med reševalno akcijo ugrabljene italijanske novinarke Giuliane Sgrena v Iraku ustrelili ameriški vojaki.
Vodja italijanske diplomacije je še poudaril, da se italijansko poročilo o smrti italijanskega agenta od ameriškega razlikuje najmanj v dveh dejstvih: hitrosti vozila in poteku streljanja.
So vozili hitro ali počasi?
Američani v svoji različici poročila o incidentu navajajo, da je vozilo, v katerem so bili novinarka in italijanska agenta na poti na bagdadsko letališče, vozilo zelo hitro in da voznik na poziv ameriških vojakov ni hotel ustaviti. Fini pa je, nasprotno, zatrdil, da Italijani niso vozili več kot 40 kilometrov na uro, da se je vozilo skoraj ustavilo, ko so ga ameriški vojaki osvetlili z žarometom, in da Američani niso zahtevali, naj se ustavi.
Poleg tega je Fini poudaril, da je Calipari ob prihodu v Irak vzpostavil vse potrebne stike z ameriškimi oblastmi v Bagdadu. Ameriški viri, ki jih v današnji izdaji povzema italijanski časnik La Repubblica, trdijo, da ameriško poveljstvo ni bilo obveščeno o reševalni akciji italijanske novinarke, ki je bila v napadu ranjena.
Fini ne verjame, da je šlo za namerni napad
Zunanji minister je zavrnil možnost, da bi Američani namenoma napadli italijansko novinarko in agenta, in jo označil kot "popolnoma neutemeljeno". Vendar pa je poudaril, da sta "resnica in pravica" še toliko pomembnejši zaradi "dolgoletne zgodovine italijansko-ameriškega prijateljstva". Poleg tega je Fini izrazil željo, da smrt Nicole Caliparija ne bi sprožila protiameriškega razpoloženja v italijanski javnosti.
Finijeve besede so v bistvu odziv na novinarkino izjavo po prihodu v Rim. Sgrena je namreč opozorila na možnost, da je bila tarča ameriških vojakov. "Ves svet ve, da Američani nočejo pogajanj za osvoboditev talcev. Zato ne vidim razloga, zakaj bi morala izključiti možnost, da sem bila tarča njihovih strelov," je dejala.
Skupna preiskava
Ameriški veleposlanik v Italiji Mel Sembler je vlado v Rimu povabil, naj sodeluje pri preiskavi dogodka. Italijanski premier Silvio Berlusconi je povabilo že sprejel ter dodal, da je zadovoljen z zagotovilom, da bo preiskava končana v treh ali največ štirih tednih.
V Rimu vztrajajo, da kljub smrti agenta Caliparija ne bodo umaknili vojske iz Iraka.