Italijanka je opazila, da je nekaj narobe, ko je prišla domov. Obleka namreč ni imela oznake znamke, na boku pa je imela všit le majhen znak z napisom ’narejeno na Kitajskem’. Zato se je odločila, da obišče še kitajskega trgovca v Padovi. Ko je na enem od obešalnikov našla obešeno enako obleko s ceno 8 evrov, jo je skoraj kap, poroča The Local. Takoj je svoj primer prijavila policiji. "Prijavila sem, ker me je zanimalo, koliko takšnih in podobnih primerov se še prodaja v butikih pod pretvezo, da gre za butične izdelke visoke mode, v bistvu pa je to poceni roba s Kitajske," pravi razočarana potrošnica.
Zadevo je prijavila tudi na italijanski urad za varstvo potrošnikov. Prepričana je, da gre za kriminalno dejanje. Predstavnik urada za varstvo potrošnikov je zadevo preveril in ugotovil, da kitajski trgovec isto obleko res prodaja zgolj za 8 evrov. Razlika med eno in drugo obleko je tako neverjetnih 191 evrov!
Nad razliko v ceni je zgrožen tudi predstavnik varstva potrošnikov. Kot pravi, tako hudega primera še niso imeli. Večkrat so jih potrošniki opozorili, da so enak izdelek našli v kitajskih trgovinah za pol cene, na tako veliko razliko pa še niso naleteli.
Kontaktirali so tako kitajskega trgovca, kot lastnika prestižnega butika. Slednji trdi, da je obleko kupil v Parizu in da je za obleko plačal tako visok znesek. "Imam račun, ki dokazuje moj nakup," vztraja lastnik butika. Varuh potrošnikov je prepričan, da je bil lastnik butika prav tako žrtev prevare.
Na uradu za varstvo potrošnikov opozarjajo, da se vedno več trgovcev poslužuje takšnih poslovnih praks, zato svarijo potrošnike, da so še posebej pozorni na všite etikete in oznake porekla. V želji po čim večjem zaslužku se trgovci poslužujejo robe, ki prihaja s cenejših vzhodnih trgov, opozarjajo. "Trgovci imajo možnost, da sami postavijo ceno tekstilnemu izdelku, a če trdijo, da gre za oblačilo, ki ima visoko ceno zaradi kakovosti materiala in izdelave, potem mora biti na všitih etiketah to tudi jasno označeno in prepoznano," še opozarjajo.
KOMENTARJI (235)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.