Tujina

Italijanska novinarka predala dosjeje

Bagdad, 19. 07. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Bela hiša je objavila izvlečke poročila obveščevalne agencije, v katerem CIA trdi, da bi Bagdad lahko dobil jedrsko orožje v tem desetletju, če mu tega ne bi preprečili. Italijanska novinarka Elisabetta Burba pa je priznala, da je dosje s ponarejenimi dokumenti o domnevni prodaji urana iz Nigra v Irak predala ameriškemu veleposlaništvu v Rimu.

"To se je zgodilo oktobra lani, ko mi je moj vir, ki se je do takrat izkazal kot verodostojen, predal dokumente o tem, da je Irak kupil nigrski uran. Dojela sem, da bi to lahko bila svetovna senzacija, toda zaradi tega sem bila tudi zaskrbljena. Če bi se dokumenti izkazali za lažne, jaz pa bi jih objavila, bi bila moja novinarska kariera zaključena," je dejala novinarka tednika Panorame.

Ponarejeni dokumenti o iraških poskusih za nakup urana, ki so bili eden glavni argumentov, s katerimi je ameriški predsednik George Bush upravičeval preventivno vojaško posredovanje v Iraku, naj bi potem prišli do ameriške centralne obveščevalne agencije (CIA).

V dokumentu, ki ga je predala ameriškemu veleposlaništvu, je zapisana neverjetna količina urana, 500 ton, ki bi morala iz Niameya v Nigru kreniti proti Atlantiku, kjer bi jo pretovorili na druge ladje. To je bil skoraj edini podatek, s katerim je novinarka razpolagala. V Nigru ni odkrila novih podatkov, po vrnitvi v Rim pa je glavni urednik tednika Carlo Rosselli zahteval dodatne dokaze. "Rosselli mi je uredil srečanje z ljudmi z ameriškega veleposlaništva. Odšla sem tja in jim predala dokumente. Nihče mi ni več rekel ničesar, mi pa smo se odločili, da tega ne objavimo, saj dodatno preverjanje verodostojnosti ni bilo možno," še pojasnjuje novinarka. Kot dodaja, o teh dokumentih ni govorila z italijansko obveščevalno službo Sismi, tako da ni mogoče, da bi Sismi dokumente izročil ameriški obveščevalni službi.

CIA: Husein imel program jedrskega orožja

Pentagon je odobril neodvisno poročilo o obnovi Iraka, ki priporoča večja prizadevanja ZDA v Iraku, da bi čim prej okrepili varnost države in zagotovili njeno obnovo.

Generalni sekretar ZN Kofi Annan je v svojem najnovejšem poročilu o Iraku pozval k čimprejšnji predaji suverenosti v roke Iračanom. Annanovo poročilo, ki ga bo Varnostnemu svetu Združenih narodov predstavilo prihodnji teden, poudarja, da Iračanom ne bi smeli vsiliti demokracije od zunaj, ampak se mora vzpostaviti od znotraj. Poročilo še navaja, da morajo Iračani dobiti jasen in natančen načrt dogodkov, ki bodo pripeljali do konca vojaške okupacije.

Bela hiša naj bi z dokumentom - gre za osem strani izvlečkov iz 90 strani dolgega poročila CIA - poskušala zaščititi Busha pred naraščajočo kritiko, da je v svojem januarskem govoru o položaju v državi pri navajanju razlogov za vojno v Iraku zavajal javnost.

Bela hiša pa je objavila izvlečke iz oktobrskega poročila obveščevalne agencije, ki je bilo doslej zaupno. V njem CIA trdi, da bi Bagdad lahko dobil jedrsko orožje v tem desetletju, če mu tega ne bi preprečili. Poročilo navaja, da obstajajo "neizpodbitni dokazi", da je imel Sadam Husein tovrsten program jedrskega orožja.

Poročilo, ki med drugim navaja tudi nepreverjene podatke o tem, da je Irak poskušal kupiti uran v treh afriških državah: v Nigru, Sudanu in Kongu, obenem nakazuje, da so med ameriškimi tajnimi službami pred vojno v Iraku obstajala razhajanja. V njem je namreč opomba oddelka za obveščanje preiskave State Departementa, da so navedbe, da naj bi Irak poskušal v Afriki dobiti uran, zelo dvomljive.

V Iraku spet ubit ameriški vojak

Ubiti vojak je že 149. smrtna žrtev med ameriškimi vojaki. Število žrtev med ameriškimi vojaki v Iraku je tako že višje od števila žrtev med Zalivsko vojno leta 1991.

Neznani napadalci so davi ustrelili ameriškega vojaka, medtem ko je stražil banko na zahodu Bagdada. Včeraj pa je bil v mestu Faludža, zahodno od Bagdada, ubit še en ameriški vojak, ko je v bližini glavnega mostu čez reko Evfrat eksplodirala daljinsko vodena bomba.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10