Za ministrsko ekipo premiera Silivia Berlusconija se je izreklo 170 senatorjev, 117 pa jih je glasovalo proti.
Berlusconi želi prepričljivo poročilo o smrti Caliparija
Italija ne bo podpisala ameriškega poročila o preiskavi smrti italijanskega agenta Nicole Caliparija v Iraku, če se ne bo strinjala z njegovimi zaključki, je zatrdil Silvio Berlusconi. "Ne bomo podpisali ničesar, kar nas ne bo prepričalo," je še povedal. Ni pa še izključil možnosti, da Italija in ZDA dogovora glede poročila ne bodo dosegle. Italijanska vlada se preko ameriškega veleposlanika v Rimu že pogaja z ameriško administracijo, kako priti do rešitve.
Znotraj ameriške administracije naj bi bile velike razlike v odnosu do reševanja tega primera, meni Berlusconi. Med tem ko Pentagon želi zaščititi vojake, pa ameriško vlado skrbi, da ne bi razjezila katere od svojih evropskih zaveznic. V začetku tedna je iz Washingtona namreč prispela informacija, da namerava ameriška vojska oprati svoje vojake kakršnekoli krivde v incidentu, v katerem je bil 4. marca na poti na bagdadsko letališče ubit Calipari, italijanska novinarka Giuliana Sgrena, ki je bila v Iraku ugrabljena, pa ranjena, saj so nanju streljali ameriški vojaki.
Ameriški obrambni sekretar Donald Rumsfeld je povedal, da je skupna ameriško – italijanska preiskava že prišla do končnega zaključka. Predstavniki ameriške vojske pa niso izključili možnosti, da bi državi lahko pripravili ločeni poročili. Ocene obeh strani se razlikujejo glede hitrosti vozila in opozorilnih strelov. Italijansko tožilstvo pa vodi tudi ločeno preiskavo in je med tem opravilo več forenzičnih preiskav na obstreljenem vozilu.
Berlusconi: Politika ECB je "destruktivna"
Berlusconi je pred tem dejal, da je politika Evropske centralne banke (ECB) "destruktivna", saj ne zagovarja v zadostni meri konkurenčnosti evroobmočja. "ECB bi morala spremeniti svojo destruktivno politiko za konkurenčnost vseh evropskih poslov," je dejal Berlusconi v italijanskem senatu.
Italijanski premier je doslej že večkrat kritiziral politiko ECB, ki dovoljuje rast vrednosti evra v primerjavi z ameriškim dolarjem, s čimer so najbolj prizadeti izvozniki v evroobmočju. "Naloga ECB je nadzor inflacije, vendar je to vse, kar počne, ni pa njena politika, kot bi pričakovali, usmerjena k ohranitvi finančne vrednosti skupne valute na nižji stopnji v primerjavi z drugimi valutami," je dejal Berlusconi.
Premier Berlusconi je tudi opozoril, da so bili zaradi visoke vrednosti evra prekinjeni številni pogovori z ameriškimi poslovneži, zaradi "umika" ZDA pa je bilo še najbolj prizadeto ladjedelništvo. "Celo evropska podjetja ugotavljajo, da je ceneje kupovati izdelke na drugih trgih." "Kaj lahko posamezna država naredi v taki situaciji?" je vprašal Berlusconi in odgovoril, da rešitev ni v rokah italijanske vlade, ampak ECB.